Abdullah Cömert Davası 20 Aralık’a Ertelendi

Gezi Eylemlerinde Hatay’da polisin attığı gaz bombasının başına çarpması sonucu yaşamını yitiren Abdullah Cömert davasının beşinci duruşmasında sanık polis A.K’nin tutuklanma talebi reddedilerek duruşma 20 Aralık 2015 tarihine ertelendi.
Gezi Eylemlerinde Hatay’da 2 Haziran 2013 tarihinde polisin attığı gaz bombasının başına çarpması sonucu yaşamını yitiren Abdullah Cömert davasının beşinci duruşması Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkesmesi’nde görüldü.

Bugünkü duruşmaya Abdullah Cömert’in ailesi de katıldı. Duruşma sebebiyle Balıkesir Adliyesi’nde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Ağabey Cömert, binaya girerken yaptığı açıklamada, davada karar beklediklerini belirterek, “Belgelerle, ses kayıtlarıyla her şey ispatlandı. Belgelerimiz, her şeyimiz varken artık karar bekliyoruz. Katilin tutuklanıp müebbetten yargılanmasını istiyoruz, çünkü 15 dakika küfrederek kardeşimi katletmiş. Amirleriyle birlikte masum bir insanı, elinde Türk bayrağı olan bir insanı katletti” dedi.

Anne Hatice Cömert de, “Biz adalet bekliyoruz” diye konuştu.

Mahkeme heyeti sanık polis A.K’nin tutuklanma talebi reddederken duruşmayı 20 Aralık 2015 tarihine erteledi.

Ne olmuştu?

Abdullah Cömert, Hatay’ın Antakya ilçesinde Gezi Parkı direnişinde 3 Haziran 2014’te Armutlu Mahallesi ile Elektrik Mahallesi civarındaki eylemde Yıldız Sokak içindeyken başından vuruldu. Cömert, kaldırıldığı Antakya Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

İstanbul 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun 21 Ağustos 2013 tarihli raporuna göre, “ölümünün gaz fişeğinin kafaya isabet etmesi ile oluşan kafatası kırıkları ile birlikte beyin kanaması ve beyin doku harabiyeti sonucu meydana geldiği, kafaya gaz fişeği çarpması sonucu yaralanmayla ölüm arasında illiyet bağı bulunduğu” tespit edildi.

Savcılık saat 23:00-23:15 saatleri arasında bölgedeki akrep araçlarından hangisinden ateş edildiğini tespit etmek için kamera görüntülerini inceledi. Dosyadaki görüntülerden, Cömert’in vurulduğu fişeğin, 31 A 6297 plakalı beyaz renkli araçtan atıldığı, fişeği atanın da bu araçta görev yapan Hatay Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı çalışan polis Ahmet Kuş olduğu tespit edildi.

14 Nisan 2014’te kabul edilen iddianameye göre Kuş, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 81/1 ve  21/2. maddeleri uyarınca “olası kasıtla insan öldürmekle” suçlanıyor. Hakkında 25 yıla varan hapis cezası isteniyor.

24 Temmuz’da dava Yargıyat 5. Daire Ceza Mahkemesi tarafından Hatay’dan Balıkesir’e gönderilmişti.

30 Ocak’ta Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi duruşmaya katılacak izleyicilerin sayısını kısıtlayan bir ara karar vermişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.