Volkswagen Araçlarını Ocak’ta Geri Çağıracak

Volkswagen’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Matthias Müller, karbon emisyon değerlerinde manipülasyon yapıldığı tespit edilen araçların Ocak ayından itibaren geri çağırılacağını söyledi.

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan Müller, skandaldan etkilenen araçların 2016 yılı sonuna kadar düzeltileceğini belirtti. Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen, 11 dizel motorlu aracın karbon emisyon testlerinde manipülasyon yapıldığını ve değerlerin düşük gösterildiğini duyurmuştu.

Firma, yüksek güçlü otomobil markası Bugatti dışında diğer markalarında ve modellerinde de inceleme yapacak.

Firmanın skandaldan sonra başına geçinen yeni patronu teknik çözümlerin ‘yakında uygulanacağını’ ve işten çıkarmaların yaşanmaması için her şeyi yapacaklarını söyledi. Firma ayrıca, fabrikalarda, teknolojisinde ve araçlarında incelemelere devam edecek.

Volkswagen, ABD’de egzoz emisyon testlerinde hile yaptıklarını itiraf etmiş ve kasıtlı olarak verileri düşük gösterdiğini itiraf etmişti.

Yaklaşık 11 milyon araca yerleştirilen yazılımla, karbon emisyon oranlarında manipülasyon yapıldığı ortaya çıkmıştı. Firmanın Avrupa’daki testlerde de hile yaptığı açıklandı. İngiltere’de 1 milyon 200 bin aracın etkilenmiş olabileceği bildiriliyor. Fransa ve İtalya’da da soruşturma açıldı.

Volkswagen ayrıca, İngiltere’de 4 bin aracın satışını askıya aldı. Firmanın bu adımı Volkswagen grubuna dahil olan Audi, Skova ve Seat markalarını da etkiliyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.