Dağ Medya’ya Erişim Engeli 2 Ayın Sonunda Kalktı

Görsel: Erişim engelleme kararlarının gösterimi sorgulama ekranı (EEKG) ekran görüntüsüdür.
http://eekg.tib.gov.tr/ 


8 Ağustos 2015‘de erişimi Türkiye’den yasaklanan Dağ Medya’ya erişim engeli  8 Ekim 2015’de akşam saatlerinde kalktı.

10 Ağustos tarihinde Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’nin 08/08/2015 tarih 2915/682 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından  “KORUMA TEDBİRİ”  olarak belirtilen erişim engelinin gerekçesine itiraz edilmişti.

15 Eylül’de ise Dağ Medya erişim engeli itirazına mahkemeden, ‘içeriği anlamaya çalışıyoruz’ reddi gelmişti.
Erişim engelinden bugüne kadar yürütülen hukuki süreçte ise hangi içeriğe yönelik tedbir kararı alındığı öğrenilememişti.

20 Eylül’de ise hangi içeriğin kaldırılması gerektiği tam olarak belirtilmeden aşağıdaki ekran görüntüsü  Dağ Medya avukatına aktarılarak kaldırılması talep edilmişti. İçeriğin ne olduğu netleştirilmeden 8 Ekim 2015′de erişim yasağı kalktı.

image1

Ne olmuştu?

2011 yılından beridir bilim, çevre, hayvan özgürlüğü, ekonomi, politika ve yaşam temelli hak ve veri haberciliği yapan bağımsız İnternet haber sitesi dagmedya.net‘e;  mahkeme kararı olmaksızın, erişim engelinin yapılacağı bilgisi ve gerekçesi  site yetkilisine tebliğ edilmeksizin  5651 Sayılı İnternet Suçlarına İlişkin Yasaya dayanılarak yayın engeli işlemi uygulanmıştı. Dağ Medya avukatı 10 Ağustos 2015 Pazartesi günü  sansürle ilgili itirazda bulunmuştu.

 

Site sayfasında ise, “5651 sayılı kanun  uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (dagmedya.net) hakkındaki Telekominikasyon İletişim Başkanlığı’nın  08/08/2015  tarih  ve 490.05.01.2015.206466 sayılı kararına istinaden Telekominikasyon İletişim Başkanlığı tarafından  İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.” yer almıştı.

Dağ Medya’ya yönelik İnternet sansürüne  gazete ve İnternet haber siteleri;  T24, Diken, Jiyan.org, Yön,Gazeteciler.com  , Today Zaman, Bianet, Sendika.org , Zete gibi çok sayıda haber sitesinde yer aldı. Sitenin erişime kapatılması ile ilgili sosyal medyadan da tepki gösterildi. Dağ Medya’nın yayını olan www.verigazeteciligi.com sitesi sansür öncesi de   hacklenmişti.    ( HŞ/PD/ZT)

 

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.