Şili , Deniz Canlılarının Korunması ve Kaçak Avcılığın Önüne Geçebilmek İçin Koruma Alanı Oluşturdu

Şili, deniz canlılarının korunması ve kaçak avcılığın önüne geçebilmek için Amerika kıtasındaki en büyük koruma alanını oluşturdu. Yaklaşık 298 bin kilometrekarelik alan kaplayan koruma alanı, avlanmaya yasak bölge ilân edildi. 

Dağ Medya/ Şili-Dünya okyanuslarının yüzde 8’ini oluşturduğu belirtilen Nazca-Desventuradas Deniz Parkı, San Ambrosio ve San Felix Adaları’nın bulunduğu alanı temsil ediyor. Balıkçılığın aktif olduğu bölge, koruma altına alınmadan önce Şili’de tüketilen kılıç balığının yüzde 0,5’ini karşılıyordu.

National Geographic Society Pristine Seas projesinde yer alan Alan Friedlander, deniz populasyonların yaşamlarının araştırılması ve ekosistemin nasıl koruması gerektiğini anlamak için yapılan uygulamanın büyük önem taşıdığını söyledi.

Bilim insanları, Şili açıklarında yaşayan birçok deniz canlısı türünün tropikal iklimlere uyumlu olduğunu ve dünyanın başka bir noktasında yaşamadıklarına dikkat çekti. Birleşmiş Milletler, 2020 yılına kadar dünya okyanuslarının yüzde 10’unu koruma altına almayı hedefliyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.