NATO Sekreteri Stoltenberg: Rus Uçaklarının Türk Hava Sahasını İhlali Kaza Gibi Görünmüyor

NATO Genel Sekreteri Jans Stoltenberg, Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlalinin “bir kaza gibi gözükmediğini” söyledi. Rusya’nın ihlallerle ilgili “hiçbir gerçek açıklama yapmadığını” söyleyen Stoltenberg, Rus uçaklarının yaptığı iki ihlalin süresinin Moskova’nın açıklamasından şüphe duymasına yol açtığını vurguladı.

Dağ Medya/Nato-Stoltenberg “İhlallerin amacı konusunda spekülasyon yapamam. Ancak bir kaza gibi gözükmüyor ve bu iki kez yaşandı” dedi. Genel Sekreter ayrıca ihlallerle ilgili olarak Moskova’yla doğrudan hiçbir görüşme olmadığını ancak NATO’nun Rusya’yla kendi askeri iletişim kanallarını kullanmayı ele aldığını kaydetti.

Genel Sekreter Stoltenberg ayrıca ihlallerin “kabul edilemez” olduğunu belirtti. Bu arada Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Türk hava sahasını ikinci kez ihlali üzerine Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’ni bir kez daha bakanlığa çağırarak protesto etti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu’na ait bir savaş uçağının 3 Ekim Cumartesi günü Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahasını ihlal ettiği” belirtildi.

Bunun üzerinde “Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’nin, Bakanlık Müsteşar Vekili tarafından Bakanlığa çağrılarak kuvvetle protesto edildiği” açıklandı. Pazartesi akşam saatlerinde ise, Bir Rus uçağının 4 Ekim Pazar günü de Türk hava sahasını ihlal ettiği açıklandı.

Bunun üzerine Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’nin tekrar Bakanlığa çağrılarak protesto edildiği belirtildi. Rusya’dan gelen açıklamada Cumartesi günü TSİ 12:08’de yaşanan olayın “navigasyon hatası” sonucu meydana geldiği ifade edilmişti. Rusya, ikinci ihlal hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.