VW Hileli Yazılımı 2008’de Kullanmaya Başlamış

Volkswagen’in dizel emisyon testlerini geçmek için geliştirilen hileli yazılımı 2008 yılından bu yana kullandığı ortaya çıktı.

Alman basınında yer alan haberlere göre, emisyon değerlerini düşük gösteren söz konusu programın kullanılmasına 2008 yılında karar verildi. Komisyona ifade veren mühendisler, programın yedi yıl önce kullanılmaya başlandığını doğruladı.
Bild am Sonntag gazetesi konuya ilişkin haberinde, mühendislerin komisyona, EA 189 tipi dizel motorun seri üretim aşamasına geldiğini, ancak istenilen değerleri karşılamayan ve VW için önem arz eden motorun, zaman ve öngörülen maliyet sınırlarını aşmaması için, program yardımıyla emisyon değerlerinin düşürülmesine karar verildiğini söylediklerini aktardı.

Yöneticilerin durumdan haberdar olduğu yönünde ifade veren mühendislerin işaret ettiği isim ise, araştırma geliştirmeden sorumlu yönetici Ulrich Hackenberg. Hackenberg’in iddialara ilişkin açıklama yapmak istemediği belirtiliyor.

Son olarak Audi CEO’su olarak görev yapan Hackenberg, skandalın ardından geçtiğimiz hafta zorunlu izne çıkarılan yöneticiler arasında bulunuyor.

Volkswagen daha önce yaklaşık 11 milyon aracın egzoz emisyon testlerinde hile yapan bir yazılım içerdiğini duyurmuş, bu araçların 5 milyon adedinin VW, 2.1 milyon adedinin Audi ,1.2 milyonunun Skoda markaları altında satıldığını, 1.8 milyon adedinin iste hafif ticari araç olduğunu belirtmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.