Gazeteciler Basına Yönelik Saldırıları ve Baskıları Protesto Etti

Gazeteci örgütleri ve gazeteciler basına yönelik giderek artan baskılar ve saldırılara karşı yürüyüş düzenledi. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in okuduğu basın açıklamasında gazetecilere yönelik saldırıların artık can güvenliğini tehdit eden noktaya ulaştığı belirtildi.

Dağ Medya/İstanbul-Halkın haber alma hakkının engellenmemesi, gazetecilerin can güvenliğinin sağlanması, ifade ve basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması yönünde talepler dile getirildi.

“Basın özgürlüğü derken, can güvenliğimizin olmadığı bir noktaya geldik. Çok ciddi endişeler içindeyiz. Son zamanlarda medyaya yönelik baskıları ve ‘Onun tırnaklarını, dişlerini sökmesini biliriz’, ‘İstesek sinek gibi ezeriz, döveriz’ şeklinde yazan sözde köşe yazarlarının, demokrasi karşıtı bu ürkütücü ifadelirin şiddetle kınıyor, reddediyoruz.

Üstelik tüm bunların sonucu, şehir eşkiyalarının durumdan vazife çıkarıp, saldırıya geçtiğini de görüyoruz.

“Son dönemde yaşadıklarımız apaçık gözdağıdır, basına hiza verme çabasıdır. Devletin can güvenliğimizi sağlamadığını hisseden biz gazeteciler, bugün her açıdan özgür olmadığımızı ilan ediyoruz.

“Siyasi iktidar ülkeyi yönetendir. Yaşadıklarımızın sorumluluğu doğrudan siyasi iktidarındır. Hükümete, İçişleri Bakanlığı’na sesleniyoruz: Yaratılan ‘Vandalizme dur’ demek için bu meydanlardayız.

“Dün, Ahmet Hakan’ın kaburgası ve burnu kırıldı. Oysa günlerdir bu belanın yaşanacağı belliydi. Devlet onu koruyamadı. Şimdi sıranın kime geleceğini bilmiyoruz. Başta siyasi iktidar olmak üzere tüm yetkilileri sorumluluk bilinciyle göreve çağıryoruz. Bu saldırılar bizleri korkutamaz, yıldıramaz.

“Gazeteciler, yazarlar, çizerler, düşünürler, sorumluluk sahipleri… Tek ses olduk, el eleyiz, buradayız. Her koşulda, halkın haber alma hakkını sonuna kadar yerine getirmeye kararlıyız. Bunun için bugün İstanbul’dan ve yurdun diğer bölgelerinden eş zamanlı sesleniyoruz. Gözdağlarına, korkutmalara karşı özgür basının yılmayacağını haykırıyoruz.”

Yürüyüşe Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Ankara, İzmir, Afyon ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyetleri, Fotomuhabirleri Derneği, Spor Yazarları Derneği, IPI ve PEN Türkiye merkezi de destek verdi.

Yürüyüşe milletvekilleri ve politikacılar da katıldı.

Eş zamanlı olarak İzmir Gazeteciler Cemiyeti de Hasan Tahsin Gazeteciler Heykeli önünde bir araya geldi ve aynı basın açıklamasını İzmir’deki meslektaşları ve halka paylaştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.