Dünya Kadın Mahpusluk Listesi Verileri|Dünyada 700 Binden Fazla Kadın ve Kız Çocuğu Hapiste

Tablo& Verileri İndirmek İçin Tıklayınız


 

Dünya Kadın Mahpusluk Listesi’ni derlemiş olan Roy Walmsley “Kadınların hapsedilmesinin yüksek finansal ve sosyal maliyeti vardır ve onun ölçüsüz kullanımı kamu düzeninin geliştirilmesi için hiçbir şey sağlamaz” demektedir.

2000’den beri yüzde 50 arttı

Dünya çapında 700 binden  fazla kadın ve kız çocuğu hapishanede tutulmaktadır, bu rakam Suç Politkaları Enstitüsü’nün yeni araştırmasına göre 2000’den beri  yüzde 50 arttı. Bu analiz erkek mahpus sayısındansa kadın mahpus sayısında daha istikrarlı bir artış olduğunu göstermektedir.

Ocakta yayınlamış olması nedeniyle erkeklerde daha kesin rakamlar artmaktadır fakat Dünya Kadın Mahpusluğu Listesi’ni derleyen Roy Walmsley, BuzzFeed haberlere erkek hapishane nüfusunun yüzde 20’den daha az artmış olarak tahmin edebileceğini söyledi.

Rakamlar tüm büyüme trendinin dünya çapında olduğunu göstermesine rağmen, Amerika, Çin ve Rusya, onların arasında 350 bini aşan mahpus kadınla, dünyanın en yüksek kadın hapis nüfusuna sahip ülkelerdir. Artış genel dünya nüfusunun büyümesi bakımından hesaplanamaz ki, Birleşmiş Milletler rakamları genel dünya nüfusunun 2000’den beri sadece yüzde 18 arttığını göstermektedir.

Walmsley “Kadınların hapsedilmesinin yüksek finansal ve sosyal maliyeti vardır ve onun ölçüsüz kullanımı kamu düzeninin geliştirilmesi için hiçbir şey sağlamaz” demişti.

London Üniversitesi, Birbeck’teki Suç Politikaları Araştırma Enstitüsü yardımcı yöneticisi Dr. Jessica Jacobson bulguların hükümetler için derin endişe duyulması gerektiğini söylemektedir.  Jacobson “bu kadınlar ve kızlar küçük gurubu oluşturuyorlar ancak dünyadaki toplam hapishane nüfusnun azınlığı büyüyor; onlar fazlasıyla hassas ve dezavantajlı bir grup ve suçun mağduru olmaya ve kendilerini suistimal etmeye eğilimliler” demektedir.

Çin, soruşturma aşamasında veya idari tutuklamada tutulan kadın sayısını açıklamadığı ve bazı ülkeler bilgi sunmadığı için dünya çapındaki mahpus kadın sayısının rakamların gösterdiğinden daha yüksek olduğu düşünülüyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.