Dawn Uzay Aracının Elde Ettiği Verilerle Oluşturulan Gizemli Haritalar

Asteroit Kuşağı’nda yer alan en büyük gök cismi olan Ceres’i Mart ayından bu yana gözlemleyen gökbilimciler, cüce gezegenin yüzeyindeki yapıların bileşenleri ve yüksekliklerine ait detaylı bilgi sunan haritalar çıkardı. 

Haritalarda, Ceres’in yüzeyinde tespit edilen piramit şeklindeki dağın 6,4 kilometre yüksekliğe sahip olduğu anlaşıldı. Gizemli ışıklar içeren Occator kraterinin genişliği ise 90 kilometre olarak ölçüldü. Ceres’in topografik özelliklerine de yer veren haritaların hazırlandığı süreçte, Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) gök cismi üzerinde belirlenen belli bölgelerin isimlerini belirledi. Kutup noktası yakınındaki 20 kilometrelik dağın adı ‘Ysolo Mons’ olarak belirlendi.

NASA, Fransa’nın Nantes kentinde düzenlenen Avrupa Gezegen Bilimi Konferansı’nda verdiği bilgide, ‘Ceres’ün yüzeyinden üç elektron yayılımı yaşandığını, beklenmedik bu gelişmenin gök cismi ile kozmik radyasyon arasındaki etkileşimden kaynaklandığını düşündüklerini’ belirtti.

Dawn görevinin başında yer alan Chris Russell, “Ceres biribirnden farklı görüntüleri, spektrumları ve enerji parçacıkları yayılımıyla bizi şaşırtmaya devam ediyor” ifadesini kullandı.

Ceres’i 1,470 km mesafeden gözlemlemeye devam eden Dawn, gelecek ay 375 kilometre yakınına kadar sokulacak. 466 milyon dolarlık proje, Asteroit Kuşağı’nın en büyük iki cismi Vesta ve Ceres’i gözlemlemek için başlatılmıştı.

Kaynak: Al Jazeera, Dağ Medya

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.