3. Havalimanı|Martılar İçin ‘Çekim Merkezi’ Olan Alan Kalkınca Kuşların Zarar Görmeleri Engellenir Mi?

Yeni havalimanının yer aldığı İstanbul’un Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki alanda yüzlerce iş makinesi ile binlerce çalışan var. Havalimanı yapım aşamasında dile getirilen kaygılar arasında yer alan martıların güzergahı ve  ‘çöp toplama’ alanı gündem konusu. Martılar arar görmeden çalışmalara yürütülebilecek mi?

Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız, havalimanının yakınında yer alan çöp atım ve geri dönüşüm alanının bölgeden taşınmasıyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle görüşme halinde olduklarını söyledi.

Milliyet Gazetesi’nden Duygu Erdoğan’ın haberine göre, Bacaksız, aynı zamanda çöplerin toplandığı alanın martılar için çekim merkezi olduğuna dikkat çekerek, “Burası başta martılar olmak üzere kuşlar için bir cazibe alanı. Martılar da uçaklar için en tehlikeli kuşlar biliyorsunuz, aynı zamanda kuşların zarar görmeyeceğinden de emin olmak istiyoruz. Biz bu atık merkezinin buradan taşınması için Belediye’den talepte bulunduk. Kuşlar burası taşınsa da bir süre daha aynı yere gelmeye devam edebiliyorlar. O nedenle bu alışkanlıklarını kaybetmeleri için daha proje inşaatı devam ederken biz atık merkezinin taşınması konusunda Belediye ile görüşmeleri hızla yürütmeye başladık” dedi.

Kuşlar için araştırma

Bölgedeki kuş göç yolları konusunda daha önce gündeme gelen endişelere de cevap veren Bacaksız, konu hakkında üç koldan araştırma sürdürdüklerine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Bütün büyük projelere eleştiri olması normal. Biz hiç şevkimizi kaybetmiyoruz. Projeyi biran evvel tamamlayıp en güzel cevabı öyle vermek istiyoruz. Eskiden Japonlar yapmış diyorduk. Biz de Türkler yapmış dedirtmek istiyoruz. İstanbul’un her yeri kuşların göç yolu aslında. Biz bu konudaki tartışmaları noktalandırmak için biri bizim, biri uluslararası bir kuruluş biri de Türkiye’de bağımsız bir ekip şu anda araştırmalar yapıyor. Deneysel kuş radarlarını kullanmanın yollarına bakıyoruz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.