Sosyal Güvenlik Sistemi 10,3 Milyar Lira Açık Verdi

7 milyon vatandaş mağdur edilirken sosyal güvenlik sistemi 10,3 milyar lira açık verdi. Akıllara “Sosyal güvenlik açığı işsizin primi ile mi kapatılacak” sorusu geldi.

Gelir testi yaptırılması için verilen süre dün sona erdi. Sosyal güvenlik sistemi, çoğunluğunu eğitimini tamamlamış işsiz genç erkeklerin oluşturduğu 7 milyon kişiye aylık 306 lira olmak üzere 6 bin liraya varan borç çıkardı. Vatandaş, doğrudan ve kurumlar üzerinden yılın ilk 6 ayında 89 milyar 162 milyon lira prim ödedi.

Açık kapanmıyor

Sosyal güvenlik sistemi yılın ilk 6 ayında 10 milyar 308 milyon lira açık verdi. Maliye Bakanlığı’nın dün açıkladığı verilerle ortaya çıkan bu durum akıllara “Sosyal güvenlik açığı işsiz gençlere çıkarılan prim borcu ile mi kapatılacak” sorusunu getirdi. Maliye Bakanlığı verilerine göre, sosyal güvenlik kurumlarının bütçe dengesi mart sonu itibariyle 18 milyar 265 milyon lira açık verdi. Nisan-Haziran döneminde sistemin 7 milyar 957 milyon lira fazla vermesiyle yılın ilk yarısı itibariyle sosyal güvenlik açığı 10 milyar 308 milyon lira olarak gerçekleşti. İlk iki çeyrek arasındaki fark ilk çeyrekte yapılan tahsilatın hesaplara ikinci çeyrekte geçmesinden kaynaklandı.

Yüzde 88’ini vatandaş sırtladı

Haziran sonu itibariyle sosyal güvenlik kurumlarının gelirleri 101 milyar 575 milyon lira oldu. Bu gelirin 89 milyar 162 milyon lirası vatandaşın doğrudan ve kamu kurumları üzerinden dolaylı olarak ödediği sosyal güvenlik primlerinden geldi. Böylece sosyal güvenlik sisteminin gelirlerinin yüzde 88’ini vatandaş sırtlamış oldu.

Sosyal güvenlik sisteminin Haziran sonu itibariyle gider tutarı ise 111 milyar 883 milyon lira oldu. Bu tutarın 109 milyar 392 milyon lirası cari transferlerden kaynaklandı. Cari transferler vatandaş için yapılan sağlık harcamalarını kapsamakla birlikte, bu harcamalar dışında bazı ek mal ve hizmet alımları da içeriyor. Dolayısıyla bu tutarın tamamı vatandaşa sağlık için harcandığı anlamına gelmiyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.