İhracat Eylül’de Yüzde 19,8 Geriledi

Veri Seti İçin Tıkla


 

Dağ Medya/İstanbul-İhracatçılar Meclisi, eylülde ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,8 azalarak 10 milyar 613 milyon dolara gerilediğini açıkladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, eylülde ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,8 azalarak 10 milyar 613 milyon dolara geriledi.

Grafik: @ DagmedyaVeri

30.09.2015 Konsolide İllere Göre İhracat (1000 $)

2015-10-01 12-25-08 Ekran görüntüsü

Son 12 aylık kümülatif ihracat yıllık bazda yüzde 7,6 azalışla 145 milyar 515 milyon dolara indi. İhracat Ocak-Eylül’de yüzde 10 azalışla 106.3 milyar dolara düştü.

Eylül ayında en fazla ihracatı, 1,9 milyar dolarla otomotiv sektörü yaparken, bu sektörü 1,4 milyar dolar ihracatla hazır giyim ve 1,1 milyar dolar ihracatla kimyevi maddeler sektörleri takip etti.

İhracat verilerini değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Eylül ayındaki düşüşte bayram tatilindeki 3 iş günü kaybının ve bayram sonrasında yavaşlamanın da etkisi olduğuna değinerek, “Bu kayıplar olmasaydı, 1,9 milyar dolar daha fazla ihracat yapmış olacaktık” diye konuştu.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların “Nasıl bir büyüme modeli” istediğine ilişkin çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, bunun sonucunu hükümetle paylaşacaklarını ve bu modelin Türkiye gündeminde üst sıralarda yer almasını isteyeceklerini dile getirdi.

Eylül ayında en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD oldu.

· Almanya’ya ihracat yüzde 14,

· İngiltere’ye ihracat yüzde 11,

· Irak’a ihracat yüzde 32,

· İtalya’ya ihracat yüzde 2

· ABD’ye ihracat yüzde 8 geriledi.

Eylül ayında en fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında, en yüksek ihracat artışı yüzde 45 ile Ürdün’e yakalarken, Slovenya’ya ihracat yüzde 32, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yüzde 11 arttı. Eylül ayında ihracat artışında öne çıkan ülkeler şöyle oldu;

Eylül ayında Namibya’ya ihracatı yüzde 1406, Fildişi Sahili’ne yüzde 116, Katar’a yüzde 105, Norveç’e yüzde 81, Slovakya’ya yüzde 80, Meksika’ya yüzde 74 ve Kolombiya’ya yüzde 65 artış gösterdi.

Eylül ayında AB’ye ihracat yüzde 11, Kuzey Amerika’ya ihracat yüzde 7 ve Afrika’ya ihracat yüzde 25 geriledi.

En fazla ihracat yapan ilk 10 ile bakıldığında; Manisa’nın ihracatı Eylül ayında yüzde 7 gerilerken, Sakarya’nın ihracatı yüzde 14, Bursa’nın yüzde 15, Ankara’nın ve Gaziantep’in yüzde 17, İzmir’in ve Kocaeli’nin yüzde 20, Denizli’nin yüzde 21, İstanbul’un yüzde 22 ve Hatay’ın yüzde 30 düştü. Adana’nın ihracatı Eylül ayında yüzde 16, ilk 9 ayda ise yüzde 14 geriledi.

İhracat verilerini Adana’da açıklamalarının önemine değinen TİM Başkanı, “Adana, her geçen yıl gelişiyor ve 2 milyar dolara yakın yıllık ihracat yapıyor. En büyük ihracatçı illerimiz arasında 11. sırada olan bu ilimiz, ilk 1.000 ihracatçı firma içerisinden de 21’ine ev sahipliği yapıyor” dedi.

5-6 Kasım’da Adana’da ‘İnovasyon Haftası’

Adana’ya inandıklarını aktaran Büyükekşi, 4 yıldan bu yana İstanbul’da Türkiye İnovasyon Haftası’nı düzenlediklerini ve geçen yıl bunu Anadolu’ya yaydıklarını aktardı. Bu yıl Adana’da da 5-6 Kasım tarihlerinde İnovasyon Haftası düzenleyecekleri müjdesini veren Büyükekşi, “Bu etkinliklerle sanayici, akademisyen, girişimci ve inovasyon tutkunlarını aynı çatı altında buluşturuyoruz. Memleketimizin tüm bölgelerine inovasyon kültürünü yaymayı hedefliyoruz. Güler Sabancı, Ali Sabancı, Fuat Tosyalı, Hamdi Akın gibi iş dünyasının önde gelen temsilcileri ve önemli yabancı konuklar Adana’da bizlerle birlikte olacak” dedi.

Dünya ticareti beklenenin altında büyüyor

Dünya ekonomilerinde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Büyükekşi, birçok ülkede dalgalanmaların devam ettiğini hatırlatarak, “Bu yıla dünya ekonomisinde yüzde 3,1 büyüme beklentisi ile girilmişti. Ancak şu anda bu beklenti yüzde 2,6’ya geriledi” diyerek, küresel yavaşlama ve Çin etkisi yüzünden aşağı yönlü riskler gören FED’in de faiz artışını bir sonraki toplantıya ertelediğine dikkat çekti.

Büyükekşi, dünya mal ticaretinin de yılın 7 aylık döneminde yüzde 11 gerilediğini, düşük emtia fiyatlarının neden olduğu olumsuz etkinin devam ettiğini gördüklerini söyledi. Doların tüm dünyada değer kazanmasıyla birçok ülkenin ihracatını aşağı yönde olduğunu vurgulayan Büyükekşi, “Örneğin en fazla ihracat yaptığımız Almanya’nın yılın ilk 7 ayındaki ihracatı dolar bazında yüzde 13 geriledi. Fransa, İtalya ve İspanya’nın ihracatı yüzde 15, Brezilya’nın ve Hindistan’ın yüzde 16 ve Rusya’nın yüzde 30 geriledi. Dolayısıyla tüm dünyanın ihracatı geriliyor” dedi.

Dünya mal ticaretinde büyük etkiye sahip emtia fiyatlarındaki gerilemenin sürdüğüne de işaret eden TİM Başkanı, “Son 12 ayda brent petrol’un fiyatı yüzde 48,8, çeliğin yüzde 62, nikelin yüzde 39,4, altının ise yüzde 8,2 geriledi” dedi.

Parite ilk 9 ayda 9,7 milyar dolar kaybettirdi

Türkiye’nin ihracatını miktar bazında artırmasına rağmen Euro/dolar paritesi nedeniyle değer bazında gerileme yaşandığını ve ihracatçı için bunun sıkıntı yarattığının altını çizen Büyükekşi, “Ortalama Euro/Dolar paritesi ilk 9 ayda geçen seneye göre yüzde 17,7 geriledi. Bu gerilemenin ihracatımıza faturası ise ilk 9 ayda toplam 9,7 milyar dolar oldu. İhracatın miktar bazlı artışına paralel olarak son çeyrekten itibaren toparlanacağına inanıyoruz ” diye konuştu. (HŞ)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.