HDP:Ahmet Hakan’a Saldırı Medyaya Gözdağı

HDP Eş Genel Başkanları, Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınayarak, saldırıyı medyaya gözdağı olarak değerlendirdi.

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Hürriyet yazarı ve CNN Türk’teki Tarafsız Bölge programının sunucusu Ahmet Hakan’a yapılan saldırıya ilişkin açıklamada bulundu. “Hürriyet gazetesi köşe yazarı ve CNNTÜRK’te yayınlanan Tarafsız Bölge programının sunucusu Sayın Ahmet Hakan Coşkun’a yönelik saldırıdan büyük bir üzüntü duyduk. Kendisine geçmiş olsun ve acil şifa dileklerimizi iletiyoruz” denilen açıklamada saldırının medya ve medya emekçileri üzerindeki büyük baskı ortamının bir parçası olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı’nın doğrudan medyayla polemiğe girdiği ve ağır suçlamalarda bulunduğu, iktidar partisinin milletvekili eşliğinde gazete binasının basıldığı, eleştiren gazetecilerin işten atıldığı, köşe yazarlarına yönelik soruşturma ve davaların sürdüğü bir ortamda bu saldırı maalesef beklenmedik değildir” denilerek, “Saldırganların organize olması endişe vericidir. Böylesi planlı bir organizasyon, gücünü nereden almıştır? Azmettiriciler kimlerdir?” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamı şöyle:

“Bu çetevari saldırı aynı zamanda yazılı, görsel ve işitsel medyaya bir mesajı taşımaktadır. Farklı görüşleri seslendiren basın kuruluşları ve emekçilerine gözdağı niteliği taşıyan bu saldırıya bizzat Sayın Ahmet Hakan Coşkun’un verdiği “Bu tür saldırılardan hiç bir şekilde yılmayacağız; korkmuyoruz” yanıtı, sadece onun ve bir bütün olarak medyanın değil, tüm kamuoyunun da yanıtı niteliğinde olmalıdır.

İlerleyen günlerde benzeri veya daha ağır saldırıların yaşanmaması için, Saray ve AKP iktidarının medyayı ve çalışanlarını hedef gösteren tutumlarından vazgeçmesi, Sayın Ahmet Hakan Coşkun’a saldıranların cezalandırılması ve onları azmettirenlerin belirlenerek hukuk önüne çıkartılması gerekmektedir.

Figen Yüksekdağ – Selahattin Demirtaş”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.