Gazeteci Ahmet Hakan’a Saldırdılar

Gazeteci Ahmet Hakan, dün gece CNN Türk’te sunduğu “Tarafsız Bölge” programının ardından evinin önünde saldırıya uğradı. Saat 00.35’te  34 VY 7765 plakalı siyah Honda marka otomobille gelen dört kişiden biri korumasına yönelirken, diğer üçü Ahmet Hakan’a saldırdı.Saldırganlardan üçü gece, biri sabaha karşı yakalandı.

Hakan’ın, 17 gün önce yaptığı koruma talebine devletin yanıt vermediği ortaya çıktı. Hürriyet Gazetesi tehditlerin ardından Ahmet Hakan’a koruma tahsis etmişti. Devlete yapılan başvurudan ise 17 gündür cevap gelmediği ortaya çıktı.

Ahmet Hakan: Bildiğimiz yolda yürüyeceğiz
Saldırı sonrası Amerikan Hastanesi’ne kaldırılan Ahmet Hakan’ın kaburga ve burnunda kırıklar tespit edildi.

Saldırı haberini alan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök ve DHA Genel Müdürü Uğur Cebeci hastaneye gitti.

Ahmet Hakan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ile bir mesaj gönderdi. Hakan, ‘Bu tür saldırılardan hiç bir şekilde yılmayacağız. Korkmuyoruz. Bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz’ ifadelerini kullandı.

4 şüpheli gözaltında

Saldırıya karıştıkları iddia edilen kişilerden üçü gece saatlerinde, biri sabaha karşı gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler, Şişli Hamidiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Emniyet yetkilileri gözaltına alınan şüpheliler hakkında bir açıklama yapmadı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Hakan Tehdit edilmişti

İstanbul’daki Hürriyet binasına yapılan saldırıda yer alan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın’ın Hakan’la ilgili sözleri dikkat çekmişti.

Boynukalın Hürriyet’e düzenlenen saldırı sonrası bir grup kişiyle konuşurken “Ben bugün Nişantaşı’na evinin önüne gitmeyi düşünüyordum, tek başıma. Gidecektim oraya bekleyecektim, gel bakayım buraya diyecektim. Bizim hatamız bunlara zamanında dayak atmamak olmuş” demişti.

Star Gazetesi yazarı Cem Küçük de 9 Eylül günü köşesinden Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan’ı tehdit etmişti.

Küçük, ‘Şizofrenik ve PKK’lı bir hırsız portresi: Ahmet Hakan’ başlıklı yazısında “Şizofreni hastaları gibi hala kendini Hürriyet’in Türkiye’yi yönettiği günlerde zannediyorsun. İstersek seni sinek gibi ezeriz. Bugüne kadar merhamet ettik de hala hayatta kalabiliyorsun” ifadelerini kullanmıştı.

Davutoğlu “Gençler arasında dost ortamında söylenen sözler” demişti
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Boynukalın’ın ifadeleri üstüne şunları söylemişti:

“Bu tür ifadeleri doğru görmem. Kim söylerse söylesin. Ama bu da böyle bir kasıtla söylenmiş ifadeler değil. Biraz da bir gençler arasında dost ortamında ifade edilmiş hususlar.

“Kendisiyle de konuştum. Bu anlamda bu ifadeler, benzeri ifadeler, hepimizin özen göstermesi gereken hususlar var.

“Ama bunu genelleştirmek, arkasında çok bilinçli, çünkü ayaküstü söylenen ifadelerden genel zihniyet çıkarmak doğru değil.”

Koruma talebine yanıt alamadı

Hürriyet’te yer alan habere göre, tehditler üzerine savcılığa yapılan suç duyurusunun ardından Ahmet Hakan’ın avukatı Turgut Kazan, İçişleri Bakanı Selami Altınok ile telefonla görüştü. Yakın tehdit olduğu için koruma talebinde bulundu.

Bir diğer avukatı Aslı Kazan da 14 Eylül’de İstanbul Valiliği’ne yazılı başvuruda bulunarak, güvenlik önlemlerinin ivedilikle alınmasını istedi.

Valiliğin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Koruma Şubesi’ne ilettiği başvuruya, 17 gün boyunca hiçbir yanıt verilmedi. Avukatların bilgi almak için gittiği Koruma Şubesi’nden “Bayram var önümüzde, dilekçenize ilişkin karar verilecek” yanıtı verildi.

Abdurrahim Boynukalın’dan mesaj

Abdurrahim Boynukalın, saldırı sonrası Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

“Tarihinde asla şiddete bulaşmayan tertemiz bir hareketiz. Ne eli taşlı, sopalı insanlarla gazete camı indirecek kadar çapulcuyuz ne de evinin önünde dört kişiyle gazeteci dövecek kadar kalleşiz

“Bu minvalde Ahmet Hakan’a geçmiş olsun diyor ve en kısa zamanda hem cam kırma olayındaki hem de bu saldırıdaki suçluların tespit edilmesini temenni ediyoruz.”

Ahmet Hakan Kimdir?

11 Ağustos 1967, Yozgat, Türk gazeteci ve televizyoncu.

Babasının memuriyeti dolayısıyla Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde dolaştı. Çocukluğu Ağrı, Amasya, Çanakkale, Balıkesir gibi illerde geçti. İmam Hatip Lisesini bitirdi. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde bir süre okudu. Sonra, İstanbul’a geldi, bir süre de burada okudu. Büyükçekmece Hürbakış (yerel) gazetesinde bir süre genel yayın ve haber müdürlüğü yaptı. [kaynak belirtilmeli]

Üniversitedeyken hikâyeler yazardı; birkaçı Yedi İklim dergisinde yayınlanmıştı. 1993-1994 yıllarında muhabir olarak TGRT’de çalıştı. ‘Yankı’ isimli bir haber programı yapan ekipteydi. Kanal 7 kurulurken Genel Müdürü Mustafa Çelik’le temas kurup kadroya dahil oldu. Bir süre muhabir olarak çalıştıktan sonra 1995-2003 arasında Kanal 7 Televizyonu Haber Müdürlüğü’nü ve ana haber spikerliğini üslendi. Kanal 7’de İskele Sancak programını yaptı ve bazı bölümlerini kitaplaştırdı. 2003’te Kanal 7 ile anlaşamayarak istifa etti. Köşe yazarlığı serüvenine ilk Yeni Şafak’ta başladı. Daha sonra, Sabah’ta çalıştı ve şu anda Hürriyet’te yazıyor. CNN Türk’te Tarafsız Bölge programını sunmaktadır.

Star Gazetesi yazarı Cem Küçük, 9 Eylül 2015 tarihli köşe yazısında Ahmet Hakan’ı tehdit etti: “Şizofreni hastaları gibi hala kendini Hürriyet’in Türkiye’yi yönettiği günlerde zannediyorsun. İstersek seni sinek gibi ezeriz. Bugüne kadar merhamet ettik de hala hayatta kalabiliyorsun” ifadelerini kullandı.[1] Bunun üzerine Ahmet Hakan, aynı gün Cem Küçük’e dava açtı.

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, bu olayla ilgili TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.[2] Abdülkadir Selvi de bu olayı köşesinde “Bunlar doğru şeyler değil. Türkiye ve AK Parti bunu hak etmiyor.” diyerek eleştirdi.[3] Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, “Hrant, çok sayıda tehdit aldıktan sonra öldürüldü. Metin Göktepe de aynı şekilde. Bu tür cinayetler böyle başlıyor.” dedi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto da “Bir takım yeni ortaya çıkan isimlerin gazeteci sıfatını, yazar sıfatını kullanırken karşısındakileri ölümle tehdit etmesi suç olmaktan öte büyük bir meslek ayıbıdır.” diyerek bu olayı eleştirdi.

Çalıştığı Kanallar

1993 – 1994: TGRT
1994 – 2004: Kanal 7
2005 – : CNN Türk

(Vikipedi, Bianet, Dağ Medya, Hürriyet)

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.