Eğitim Sen:Erken Yaşta Evlilik Arttı, Örgün Eğitimde Okuyan Kız Çocuğu Sayısı Düştü

Eğitim Sen Kadın Sekreteri Ebru Yiğit, 2014 yılında ortaokuldan mezun olan 36 bin 401 kız çocuğunun açık liseler de dahil olmak üzere hiçbir kuruma kayıt yaptırmadığını açıkladı.

Erken Yaşta Evlilik Arttı, Örgün Eğitimde Okuyan Kız Çocuğu Sayısı Düştü

Eğitim sendikalarının ve eğitimcilerin, 4+4+4 eğitim sisteminin örgün eğitime devam eden kız çocuklarının sayısını düşüreceği yönündeki uyarısı doğrulandı. Eğitim Sen Genel Merkezi Kadın Sekreteri Ebru Yiğit, erken yaşta evliliklerin sayısında da ciddi artış yaşandığını söyledi.

Eğitim Sen Genel Sekreterliği, 2015-2016 eğitim öğretim yılında kız çocuklarının durumuna ilişkin KESK Genel Merkezi’nde dün bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Ebru Yiğit, AKP’nin eğitim sistemini daha da içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini söyledi.

“Kız Çocukları Eğitim Sisteminin Dışına İtildi”

4+4+4 sistemi ile örgün eğitimdeki kız çocuklarının sayısında ciddi bir düşüş yaşandığını belirten Yiğit, “Çocuk yaşta evlendirmeyi teşvik eden düzenlemeler bu sene binlerce kız çocuğunu eğitim sisteminin dışına itti” dedi.

Son 12 Yılda Örgün Eğitime Devam Etmeyen Kız Öğrenci Sayısı Açık Liseye Oranla 458 Bin Kişi Arttı

İlköğretim çağında olup okula gitmeyen kız çocuklarının sayısının, aynı durumdaki erkek çocuk sayısından 600 bin fazla olduğunu kaydeden Yiğit, sadece son iki yılda örgün eğitime devam etmeyen kız öğrenci sayısının açık lisede okuyan öğrenci sayısına oranla 458 bin kişi arttığı bilgisini verdi.

Yiğit, “Örgün eğitim sisteminin dışına çıkan kız çocuklarının ne yaptığı araştırılmıyor. MEB’in örgün eğitime kayıt yaptıran kız öğrenci sayısını açıklamaması kaygılarımızı daha da artırıyor’ diye konuştu.

* Türkiye’de her 100 erkek lise öğrencisine karşılık 85 kız öğrenci bulunuyor.

* Kız çocuklarının yüzde 93’ü, erkek çocuklarının ise yüzde 95’i ilkokula gidiyor.

* Okullaşma oranlarındaki en büyük fark üniversite eğitiminde yaşanıyor. Erkeklerin üniversiteye gitme oranları kadınlara göre yüzde 11 daha fazla.

* Kadınların yüzde 92’si, erkeklerinse yüzde 98’i okuma yazma biliyor.

* İnternet kullananların sadece yüzde 35’ini kadınlar oluşturuyor.

* Üniversitelerde araştırma faaliyetlerine katılanların üçte ikisi erkek.

(Eğitim Sen, Birgün, Dağ Medya)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.