Umut Vakfı Afiş Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

“Yaşama hak tanıyın” afiş tasarımıyla birincilik ödülünü kazanan Nurettin Selçuk Bağcı


 

Umut Vakfı’nın 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü etkinlikleri kapsamında geleneksel hale getirdiği ve bu yıl 21.’si düzenlenen “Yaşama Hak Tanıyın-Şiddetsiz Hayat ve Şiddetin Önlenmesi” konulu Afiş Yarışması’nı kazananlara ödülleri sade bir törenle verildi.

“Tek işlevi öldürmek olan silahlardan vazgeçelim, yaşama hak tanıyalım”

Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay, törende yaptığı konuşmada, bu yıl ülkemizde ve çevremizde yaşanan acılar nedeniyle 28 Eylül’de sade bir tören düzenlendiğini belirterek silahsızlanmaya olan izlemin her geçen gün arttığını vurguladı ve bir kez daha “Tek işlevi öldürmek olan silahlardan vazgeçelim, yaşama hak tanıyalım” çağrısında bulundu.Umut Vakfı’nın 1993 yılında kurulmasından 22 yıl sonra buna daha çok ihtiyacımız olduğunu da vurguladı.
Sunuculuğunu Gökmen Karadağ’ın yaptığ törende, “Yaşama hak tanıyın” afiş tasarımıyla birincilik ödülünü kazanan Nurettin Selçuk Bağcı’ya ödülünu Nazire Dedeman Çağatay, “Sadece Barış” rumuzlu eseriyle ikincilik ödülü kazanan Senem Türkerden’in ödülünü Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman, “Şiddetsiz Hayat Teorisi” adlı afiş çalışmasıyla üçüncülüğü kazanan Çağdaş İnci’ye ödülünü Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi-Avukat Fikret İlkiz takdim etti.

Mansiyona değer görülen yarışmacılardan Caner Tuncel’e ödülü Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Savacı, Ömer Çam’adına Çağdaş İnci’ye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayhan Akcan, Deniz Dalman, Savaş Çekiç ve Ali Müstecaplıoğlu adına Ferhat Tunç ve Aykut Küç’e Yönetim Kurulu Üyesi Özben Önal Gülkaya tarafından sunuldu. “Şiddetsiz Yaşam Elimizde” rumuzlu afişiyle mansiyona değer görülen Doğan Arslan ise Afrika’da fotoğraf çekimlerinde olduğu için etkinliğe katılıp, ödülünü alamadı.

Yarışmaya İstanbul’dan katılan ve yaptığı “Yaşama hak tanıyın” afiş tasarımıyla birincilik ödülünü kazanan Nurettin Selçuk Bağcı’ya ödülü Nazire Dedeman Çağatay tarafından verildi. Bağcı’nın ödülünü alırken söylediği sözler anlamlıydı:

“Yaşadığınız yerde silahların gürültüsü kuş seslerini boğmaya başladıysa eğer, şiddetten uzak bir dünya için var gücünüzle kanat çırpın. Çünkü binlerce kanat sesi bir araya geldiğinde etrafındaki tüm sesleri bastırabilir. Silahları bile… Çok sade bir tören yaptığınızı söylüyorsunuz ama bugün burada boşuna toplanmadığımızı biliyoruz. Savaşın sesi barışın sesini boğmasın…”

 

“Sadece Barış” rumuzlu eseriyle ikincilik ödülü kazanan Senem Türkerden’in ödülünü ise Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman verdi. Türkerden ödülünü alırken “Çalışmamla çalışmalarınıza bir şeyler katabildiysem ne mutlu bana. Sadece barış, diyorum” dedi.

 

Yarışmaya “Şiddetsiz Hayat Teorisi” adlı afiş çalışmasıyla İzmir’den katılan Çağdaş İnci’ye üçüncülük ödülü Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi-Avukat Fikret İlkiz takdim etti. Ödülü kazandığı için büyük onur duyduğunu belirten İnce, “Amacınız önemli. Keyifle katıldım. Ülkemizin içinde bulunduğu koşullar beni çok etkilemişti. İşallah barışa sebep olur. Yaptığım eser işallah yerini bulur”diye konuştu.

Mansiyona değer görülen yarışmacılardan Caner Tuncel’e ödülü Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Savacı, Ömer Çam’adına Çağdaş İnce’ye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayhan Akcan, Deniz Dalman, Savaş Çekiç ve Ali Müstecaplıoğlu adına Ferhat Tunç ve Aykut Küç’e Yönetim Kurulu Üyesi Özben Önal Gülkaya tarafından sunuldu. “Şiddetsiz Yaşam Elimizde” rumuzlu afişiyle mansiyona değer görülen Doğan Arslan ise Afrika’da fotoğraf çekimlerinde olduğu için etkinliğe katılıp, ödülünü alamadı…

 

Yarışmaya katılan ve ödül kazanan eserlerin de aralarında bulunduğu 30 afişten oluşan bir de sergi açıldı. Sergi, yıl boyunca çeşitli kentlerde izlenebilecek.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.