Süper Ay Tutulması Gerçekleşti

‘Süper Ay’ ve ‘Ay tutulması’ 33 yıl aradan sonra ilk kez bu sabah gerçekleşti.  Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu süper Ay dönemine denk gelen tutulma, dünyanın birçok noktasında izlenebildi.

Dağ Medya/ Ay- Dünya’nın gölgesinin Ay’ın üzerine düştüğü an ilk olarak dün gece ABD ve Kanada’da gözlemlendi. Birçok kişi süper ay tutulmasını daha iyi gözlemleyebilmek için geceyi dışarıda geçirdi. Süper Ay tutulması aynı zamanda yaz mevsiminin sonunu, sonbaharın başlangıcını simgeleyen ve ‘Hasat Ay’ı’ olarak da adlandırılan Ay’a denk geldi.

Türkiye’de de 03:00’dan itibaren izlenebilen ‘süper ay tutulması’nda, Ay’ın yüzeyinin en çok gölgede kaldığı an 05:57’de yaşandı.

Tutulma Güney Amerika, Batı Afrika ve Avrupa ve Orta Asya’nın bazı bölgelerinden izlenebildi. Nadir görünün bu gökyüzü olayını gözlemleyenler, tutulma anının birbirinden güzel fotoğraflarını çekti.

Ay, Dünya’ya en yakın noktaya ulaştığında yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözüküyor. Bir sonraki ‘süper Ay tutulması’ 2033 yılında yaşanacak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.