İspanya’nın Katalonya Bölgesinde Bağımsızlık Yanlıları Kazandı

İspanya’nın Katalonya bölgesinde dün yapılan bölgesel seçimleri, bağımsızlık yanlısı partiler kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, bağımsızlık yanlısı ittifak ve ayrılıkçı solcu bir parti, parlamentodaki 135 koltuktan 72’sini kazandı.

Dağ Medya/ Katalonyaİki bağımsızlık yanlısı partinin oluşturduğu “Junts per Si” (Hep Birlikte Evet’e) adlı ittifak, 4 milyon seçmenin yarısından biraz azının, 1,9 milyonunun oyunu aldı. Bu 62 sandalyeye denk geliyor.

İttifak, 10 sandalye kazanan ayrılıkçı aşırı sol CUP partisiyle koalisyon kurarsa, parlamentoda çoğunluğu elde ediyor.

Bağımsızlık yanlıları 68 sandalyeye ulaşırlarsa tek taraflı olarak 18 ay içinde bağımsızlık ilan edebileceklerini söylemişlerdi.

İlk sonuçların ardından yaptıkları açıklamada da ‘seçim zaferinin kendilerine bağımsız Katalonya için net bir yetki verdiğini’ belirttiler.

Katalonya Hakkında

İspanya’nın kuzey doğusunda bulunan özerk bölge. Akdeniz boyunca 580 km sâhili vardır. Bölgenin 3 resmî dili vardır: İspanyolca, Katalanca ve Aranca. Aranca, Aran Vadisi’nde yaklaşık 7 bin kişi tarafından konuşulur ve Oksitanca’nın bir lehçesidir. 2014 tahminlerine göre Katalonya toplam nüfusu 7 milyon 512 bin 982’dir. Bölge nüfusu, İspanya nüfusunun yüzde 16.1’ini oluşturur.Son yapılan referandum sonucunda Avrupa’nın en özerk bölgesi unvanını almıştır.

Haber: BBCTürkçe, Vikipedi, Twitter, Dağ Medya

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.