Eylül Ayı İnsan Hakları İhlalleri|En Az Bin Kişi Gözaltına Alındı

Fotoğraf: Arşiv/ Dağ Medya


 

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkan Yardımcısı  Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş Eylül ayı insan hakları ihlalleri raporunu yayımladı. Beştaş, gözaltıların ağırlıkta partilerine yönelik olduğuna dikkat çekti.

Yazılı açıklamada, ‘ Son dönemlerde toplumsal muhalefetin bastırılmasına yönelik kamu görevlilerinin yapmış olduğu hukuk dışı işlemler ve muameleler her geçen gün ciddiyetini arttırarak devam etmektedir. 90’ları aşacak düzeyde gözaltı, tutuklama ve yargısız infazların yaşandığı böylesi bir süreçte siyasal iktidarın adeta vatandaşlarına yönelik savaş hukuku uyguladığına hep birlikte şahitlik etmekteyiz.’ denildi.

Yazının devamında, ‘ Öncelikle belirtilmesi gereken, 22 Temmuz’dan bu yana il ve ilçe teşkilatlarımızd an aldığımız bilgilere göre bini aşkın kişi gözaltına alınmış, yüzlercesi ise sevk edildikleri hakimlikler tarafından tutuklanmıştır.’

‘Bu kapsamda gerçekleşen gözaltı ve tutuklamalar ağırlıklı olarak yasa dışı örgüt üyeliği ve örgüt propagandası yapmak iddialarından oluşmuş ise de genel anlamda soruşturma dosyaları incelendiğinde, ağırlığını parti üyelerimizin ve yöneticilerimizi n oluşturduğu bu tutuklamaların demokratik ve yasal eylemlere katılma neticesinde gerçekleştiğini bir kez daha görüyoruz. Başta partimiz olmak üzere seçilmişleri hedef alan bu siyasi operasyonlar neticesinde birçok Belediye Eş Başkanı ve parti yöneticilerimizi n de içerisinde olduğu yüzlerce kişi gerekçesiz nedenlerle gözaltına alınarak tutuklanmıştır. Siyasal iktidar bu süreçte merkezi bir karar ile her yerde 90larda yaşanılan konseptleri yeniden devreye sokmuştur. Sivil katliamlarla yetinmeyen siyasal iktidar, gözaltına aldığı vatandaşlarımıza yönelik “yeni” baskı yöntemi olarak işkenceyi devreye sokmuştur. Eylül ayı içerisinde gerçekleşen işkence vakalarının dökümü devletin savaş konseptini ortaya koymaktadır.’

HDP’nin  aktardığı ihlaller şöyle:

​* 1 Eylül 2015; Van’da gözaltına alınan 5 kişi İl Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan polisler tarafından darp edilmiştir. Gözaltına alınanlardan Hüseyin Er’in babası Yaşar Eroğlu ile Emniyet’te yapmış olduğu görüşmede oğlunun yüzünde ve kafasında yaralar olduğunu basına aktarmıştır.

*2 Eylül 2015 tarihinde Ankara Konur Sokak’ta stand açmak isteyen öğrencileri arkadan kelepçeleyerek gözaltına alan emniyet güçlerinin etkisiz hale getirdiği öğrencilere yönelik kaba dayak ve darpları basın aracılığıyla tüm kamuoyuna duyurulmuştur.

*2 Eylül 2015 tarihinde Adana’da adliye binası içerisinde bekleyen Mustafa Rençber ve yanındaki üç kişiye kolluk tarafından gereksiz yere bekledikleri gerekçesiyle kameralar önünde ağır darp gerçekleşmiş ve kolluğun açık bir alanda yapmış olduğu bu işkence neticesinde darp edilen vatandaşlar polise mukavemetten tutuklanmıştır.

*4 Eylül 2015 tarihinde Ankara’nın Polatlı ilçesinde işten çıkarılmalarını protesto eden ORS işçilerinin yapmış olduğu eyleme müdahale eden Jandarma ekipleri 7 işçiyi darp ederek gözaltına almıştır.

*6 Eylül 2015 tarihinde İstanbul’un Sultangazi İlçesi’nde gerçekleşen operasyon neticesinde gözaltına alınan 4 kişinin TEM Şube Müdürlüğü’nde işkenceye maruz kaldıkları vatandaşların müdafileri tarafından duyurulmuştur.

*8 Eylül 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde yol kontrolü yapan polisler araç içerisinde bulunan 5 kişiyi yol ortasında darp ederek gözaltına almıştır.

*9 Eylül 2015 tarihinde Edirne F tipi Cezaevinde açlık grevi yapan tutsaklar, gardiyanlar tarafından darp edilmiştir.

*12 Eylül 2015 tarihinde Van’da tutuklanan 17 yaşındaki M.K. cezaevinden gönderdiği mektupta Van Emniyet Müdürlüğü’nde darp edildiğini ve tacizle tehdit edildiğini belirtmiştir.

*17 Eylül 2015 tarihinde Bursa’nın Osmangazi İlçesi’nde 2si çocuk 7 kişi örgüt propagandası yapmak iddiasıyla tutuklanmıştır. Tutuklanan çocuklar cezaevinde avukatlarıyla yapmış oldukları görüşmede Emniyet’te darp edildiklerini ve birçok hakaret ile tehdide maruz kaldıklarını ağlayarak avukatlarına anlatmışlardır. Avukatlar yapmış oldukları görüşme sonrasında; çocukların kafalarında ve yüzlerinde darp izlerinin açık bir şekilde gözle görülebilir olduğunu, cezaevine giriş işlemleri sırasında müvekkil çocukların çıplak aranmak suretiyle cezaevi idaresi tarafından adeta tacize uğradıklarını ve çocukların psikolojilerinin çok kötü olduğunu belirtmişlerdir.

*19 Eylül 2015 Urfa’nın Viranşehir İlçesi’nde 14 Eylül günü Cumhuriyet Parkı’nda polislerin silahlı saldırısı ile gözaltına alınan 3 genç ile bağlantılı oldukları iddia edilen 2 kişiye, gözaltında işkence uygulandığı belirtildi. Selami Çiftçi’nin annesi Perinaz Çiftçi ve Şeyhmus Çelik’in kızı Pınar Çelik, yakınlarına gözaltında işkence yapıldığını belirtirken, Selami Çiftçi’nin gözaltından sonra fotoğraflara yansıyan görüntüsü Emniyet’teki işkenceyi doğruluyor.

*21 Eylül 2015 tarihinde öğle saatlerinde masa önüne gelen onlarca çevik kuvvet polisi avukat Ebru Timtik ve kendisine desteğe gelenleri döverek ve yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı. Avukat Ebru Timtik masa açıp imza topladığı için işkence yapılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınırken ters kelepçe takıldı, polis otobüsünde saatlerce bekletildi, karakolda ters kelepçeli şekilde tutuldu.

*22 Eylül 2015 tarihinde Adana’da gözaltında cinsel işkence ve şantaja maruz kalan Figen Şahin’in tutuklu bulunduğu cezaevinde tedavisi yapılmayarak üzerindeki işkencenin devam ettiği ortaya çıktı. Figen Şahin’in Avukatı Beyhan Günyeli, gözaltında sürekli göğüslerine ve genital bölgesine vurulduğu için kanama geçiren Figen’in hastaneye götürmesi gereken 112 acil servis çalışanının, “Yalan söylüyorsun aç bacaklarını bakacam” diyerek psikolojik işkenceye devam ettiğini ve tedavisinin yapılmadığını söyledi. Figen sağlık görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.