Ekim’de 5 Ayı Öldürülecek

Her bir ayı için 10 bin lira muhammen bedel ve KDV tutarı ödenmesi şartıyla Kastamonu’da 5, Artvin’de 6, Sinop’ta 3, Giresun’da 1 olmak üzere toplamda 15 ayı avcılar tarafından yok edilecek. Önümüzdeki ekim ayında Kastamonu’da 5 ayı avlanacak, diğer illerdeki ayılardan bir kısmı öldürüldü bile. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kastamonu’da gerçekleştirilmesi gereken cinayetler dizisinden toplamda 50 bin lira kazanmayı hedefliyor.

Kota dahilinde 8 yaş üstü erkek ayıların avlanacağını belirten Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kastamonu Şube Müdürü Yalçın Uyanık; “Avcının yanında av rehberimiz ve bunun haricinde bizden bir personel de olacak. Bir avcının birden fazla ayı vurması söz konusu olmayacak. Kota, Küre, Ağlı, Azdavay, Araç ve Çatalzeytin gibi ayı popülasyonların fazla olduğu alanlara verildi. Bir nevi hasat yapılarak sağlıklı türlerin yetişmesi sağlanıyor. Türe artık katkı sağlamayacak, hastalıklı, zayıf ve yaşlı ayılar tercih ediliyor. Bunlar hasat edilmelidir ki daha genç, daha sağlam bireyler yetişsin” ifadelerini kullandı.

Katledilecek ayılar dışında yaban keçilerin öldürülmesi de ihaleler vasıtasıyla belirlendi. Aynı şekilde kızıl geyik gibi bir nadide tür de av kapsamında ihaleye sunulan canlılar arasında. Mersin’de 33, Kayseri’de 6, Hatay’da 2, Niğde’de 12, Adana’da 17 olmak üzere toplam 70 yaban keçisi, Datça’da 4, Köyceğiz’de 20 yaban keçisi, Erzurum ve Erzincan’da 12 yaban keçisi ve 4 dağ çengel boynuzlu dağ keçisi için ihale yapıldı.

 

Yaban hayvanlarının ihale konusu olmaması gerektiğini ve cinayetler durdurmayı savunan imza kampanyası başlatıldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.