Kurban Bayramı’nda Hayvanlara İşkenceye Cezai Yaptırım Talep Edilecek

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Kurban Bayramı boyunca hayvanlara yönelik işkence olaylarına karışan şahısların cezalandırılması için yaptırım talebinde bulunacağını açıkladı.

Her sene Kurban Bayramı’nda alışılagelmiş görüntüler olarak basına yansıyan kovalamaca ve hayvanlara işkence haberleri birçok kesimin tepkisini çekiyor. Basına yansıyan bu iç acıtan görüntülere ilişkin olarak, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), harekete geçeceğini duyurdu.

Tüm işkence vakaları takip edilecek

HAKİM’den yapılan yazılı açıklamada ”Her zaman olduğu gibi, önümüzdeki bu dört günde de hayvanların taşınması sırasındaki hak ihlalleri ve tüm işkence vakaları, basından bir bir takip edilerek, bu olaylara karışan tüm şahıslar hakkında cezai yaptırım uygulanması için her türlü girişimde bulunacak ve bu girişimlerin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacağız. Basına yansımayan ancak duyarlı vatandaşların tarafımıza ulaştıracağı ve delillere dayanan hak ihlalleri de değerlendirilecek ve bunlara ilişkin gerekli başvurular da yapılacaktır” denildi.

”Can almadan da dini vecibeler yerine getirilebilir”

HAKİM Koordinatörü Veteriner Teknikeri Burak Özgüner ”Hayvanlara yönelik işkence, sadece Kurban Bayramı’nda yaşanmıyor. Basına yansıyan benzeri işkenceler, her gün mezbahalarda, nakil kamyonlarında zaten yaşanıyor. Ancak Kurban Bayramı ile bu işkencenin boyutları daha da artıyor. Her sene, sadece Türkiye’de tahmini olarak 3 milyondan fazla hayvan öldürülüyor. Bu da bir anda üç milyon hayvanın naklinden kesimine kadar tonla hak ihlaline maruz kalması demek. Can almadan da dini vecibeler yerine getirilebilir. Günlerdir sınır kapılarında süründürülen mültecilerin ihtiyaçları için seferber olunabilir mesela. Niyet yakınlaşmak, paylaşmak ise dayanışmaya kan ve işkence bulaştırmadan da birilerini mutlu edebilmek, birilerinin yaşamını idame ettirmesine katkı sunmak mümkün” açıklamasında bulundu.

Müslümanlara çağrı

HAKİM yazılı açıklamasını Müslümanlara çağrı yaparak sonlandırdı: ”Gelenek, dini ritüel gibi gerekçelerle hiçbir ölümü, işkenceyi kabul etmiyor, Kurban Bayramı vesilesiyle İslam dinine mensup tüm insanları kandan, işkenceden, sömürüden yana saf tutmaktansa paylaşımcı, dayanışmacı olmaya ve yaşamdan yana saf tutmaya çağırıyoruz”

HAYVAN HAKLARI İZLEME KOMİTESİ’NİN KURBAN BAYRAMI HAKKINDAKİ AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

“Asıl amacının yakınlaşmak, paylaşmak olduğu birçok İslam ilahiyatçısı tarafından ifade edilen ve bugün başlayacak olan Kurban Bayramı boyunca, Türkiye’de ve birçok ülkede milyonlarca hayvan, boğazı kesilerek öldürülecektir. Her gün sistematik bir şekilde gerçekleşen ve bayram boyunca daha da artacak olan hayvanlara yönelik bu haksız fiillerin, ulusal mevzuatta tanımlansın ya da tanımlanmasın, yaşam hakkının ihlali olduğunu düşünüyoruz.”

“HAKİM olarak, bayram adı altında olsun ya da olmasın, hayvanlara yönelik her türlü hak ihlaline karşı olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, Kurban Bayramı dışında, her gün mezbahalarda vb. tesislerde, hayvan nakliyelerinde işkence ve ölüm gibi yaşama karşı işlenen suçların her gün gerçekleştiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.”

“Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) olarak, her zaman olduğu gibi, önümüzdeki bu dört günde de hayvanlara yönelik hak ihlallerinin, mevzuatta karşılığı bulduğu kadarı ile yaptırımla sonuçlanması için tüm başvuruları yapacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Mevzuatta ”kesim hayvanı” olarak tanımlanan hayvanlara yönelik ve Kurban bayramı dahilindeki yaşam hakkı ihlallerinin, mevzuatta karşılığı olmadığı için, bu konuda herhangi bir yasal girişimimiz ne yazık ki olamayacak ancak hayvanların taşınması sırasındaki hak ihlalleri ve tüm işkence vakaları, basından bir bir takip edilerek, bu olaylara karışan tüm şahıslar hakkında cezai yaptırım uygulanması için her türlü girişimde bulunacak ve bu girişimlerin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacağız. Basına yansımayan ancak duyarlı vatandaşların tarafımıza ulaştıracağı ve delillere dayanan hak ihlalleri de değerlendirilecek ve bunlara ilişkin gerekli başvurular da yapılacaktır.”

“Gelenek, dini ritüel gibi gerekçelerle hiçbir ölümü, işkenceyi kabul etmiyor, Kurban Bayramı vesilesiyle İslam dinine mensup tüm insanları kandan, işkenceden, sömürüden yana saf tutmaktansa paylaşımcı, dayanışmacı olmaya ve yaşamdan yana saf tutmaya, daha adil bir şekilde yaşamak için vegan/frutaryen olmaya çağırıyoruz.”

“Hayvanların alınıp satılacak, sömürülecek mallar olmadığını, hisleri, duyguları olan özneler olduğunu hatırlatıyor, istisnasız yaşayan herkes için özgürlük ve adalet talebimizi yineliyoruz.”

“Bayramınızın kansız, işkencesiz, zulümsüz geçmesi dileği ile.”

“Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM)”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.