Partilere Göre Kadın Aday Gösterilen İller

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER)  1 Kasım’da Partilere göre kadın aday gösteren illerin haritasını yayınladı. Partiler Kadın vekil sayılarını muhafaza ederken AK Parti kadın temsilinde gerileme olduğu açıklandı. 4 partinin 7 Haziran seçimlerine göre gösterdikleri kadın aday sayısı ise 510’dan 498’e düştü.

Dağ Medya/Ankara

AKP’DE 69 KADIN VEKİL ADAYI

Aday listesinin YSK’ya teslimi sonrası açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ, partilerinin 550 milletvekili adayının 481’inin erkek, 69’unun kadın olduğunu belirtti. Bir önceki seçimde AKP’de 99 kadın aday yer alıyordu. Ayrıca bugün açıklanan listede 56 ilde hiç kadın adayın olmaması da dikkat çekiyor.

CHP’DE 125 KADIN VEKİL ADAYI

Listesinde 125 kadın aday yer alan CHP’de 14 seçim bölgesinde kadın adaylar ilk sırada bulunuyor. CHP, 7 Haziran seçiminde 103 kadın aday göstermişti.

HDP’DE DÜŞÜŞ VAR

Kadın adayların sayısında artışa giden HDP listesinde ise, 16 ilde kadın aday sayısı erkek adayları geçti. HDP’de her ne kadar kadın aday sayısında başı çekse de 7 Haziran seçimlerine göre kadın aday sayısında düşüş görülüyor. Nitekim HDP 7 Haziran’a 268 kadın aday ile gitmişti.

MHP’DE 36 KADIN VEKİL ADAYI

MHP’nin kadın aday sayısında ise yeterli olmasa bile ciddi bir artış görülüyor. 7 Haziran seçiminde 40 kadın adayı bulunan MHP, bu sayıyı 76’ya çıkarmış durumda.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.