HDP’li Bakanlar İstifa Etti

HDP’den yapılan açıklamada, Geçici Bakanlar Kurulu’nda görev alan Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca ile Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan’ın bakanlık görevlerinden istifa ettiği, Konca ve Doğan’ın parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyecekleri bildirildi.

Dağ Medya/Ankara-Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre ise, “Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında Avrupa Birliği Bakanı Sayın Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Sayın Müslüm Doğan, Bakanlar Kurulu üyeliğinden istifalarını Sayın Başbakan’a sunmuşlardır. Sayın Başbakan istifaları kabul etmiştir.”

Kalkınma Bakanı Doğan,  kabine toplantısında yaşanan bir tartışmadan ötürü değil, HDP’de aldıkları karar üzerine istifa ettiklerini söyledi.

“HDP’li bakanlara kabine içinde ayrımcılık uygulanması ve hükümetin savaş politikalarını ağırlaştırması nedeniyle istifa ettiğiniz belirtiliyor, doğru mudur?” sorusu üzerine, “Tabi ki, temel neden budur”

Konca, “Çözüm masası tamamen devrilmiş, 90’lı yılları aşan ve sıkıyönetim dönemlerini aratan savaş konsepti maalesef devreye konmuştur. Ülkemiz ve halklarımız, polis asker gerilla genç çocuk ayrımı yapmaksızın, her gün onlarca yurttaşımızın yaşamın yitirdiği kanlı girdaba Saray ve AKP eliyle itilmiştir” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili, “Darbe konseptini; Lice, Silvan, Diyarbakır, Hakkari, Silopi, Cizre, Dersim başta olmak üzere tüm halklarımız ve dünya kamuoyu yakından görmüştür” diye konuştu.

Ali Haydar Konca, Bakanlar Kurulu’nda istifa gerekçelerini anlattıklarını, Başbakan Davutoğlu’nun ise kendilerine gerekçelerine katılmadığını söylediğini belirtti.

“Teşekkür ettik, ayrıldık. Karşılıklı tartışma kesinlikle olmadı” diyen Konca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cizre’deki sıkıntıları, bakan olarak gördüğümüz muameleyi anlattık. Varto’da yaşananları, mezarlıkların bombalanmasını, oradan lanetleyen telefonlar aldığımızı açıkladık. Bu koşullarda seçim koşullarının mümkün olmadığını söyledik. Cizre olayında İçişleri Bakanlığı ve Valiliğin krizi yönetemediğini söyledim.”

Başbakan Davutoğlu, geçici seçim hükümeti için HDP’den Levent Tüzel, Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca’ya bakanlık teklifinde bulunmuştu. Teklifi Levent Tüzel reddetmiş; Mülüm Doğan ve Ali Haydar Konca ise teklifi kabul etmişlerdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, sokağa çıkma yasağı uygulanırken HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve partili bazı milletvekilleriyle birlikte Cizre’ye girmek isteyen iki bakanın azledilmeleri gerektiğini söylemişti.
Ali Haydar Konca ise daha önce yaptığı son açıklamada, HDP’nin Türkiye’nin aydınlık geleceği olduğunu söyleyerek, “HDP’nin şu veya bu komplolarla barajın altına itilmesi Türkiye’nin bölünmesini getirecektir” demişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.