Evrim ve İklim Değişimi Dersleri

ABD eyaletlerinden Alabama  devlet okullarında öğrencilere evrim ve iklim değişikliği öğretilmesi zorunluluğu getirdi. Associated Press‘in belirttiği üzere iklim değişikliği konusuna daha önce hiç yer verilmemişti.

2016 yılında uygulamaya geçecek yeni düzenleme onaylandıktan sonra ders kitaplarında, iklim değişimi ve özellikle evrim konusuna daha çok yer verilecek.

Alabama’daki eğitim sorumlusu Michael Robinson konuyu açıklamak üzere her görüşten insanın toplandığı 40 kişilik komitede ”Doğrudan ve dolaylı birçok kanıtla doğrulanan evrim teorisi, yeryüzündeki uyum ve çeşitliliği açıklamada çok büyük rol oynuyor. Haliyle bu ders öğrencilerimize bilimsel bakış açısıyla, evrim teorisinin ilkelerini öğretmeyi amaçlamaktadır. Çocuklara bilimin ne olduğunu öğretmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Alabama Matematik, Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (AMSTI) yöneticisi Steve Ricks, çocuklara sorgulamayı ve problem çözmeyi öğretmeye çalıştıklarını, bilimsel metotlar kullanılmadan bunun mümkün olamayacağını belirtiyor.

Kaynak: Science Alert /Gaia Dergisi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.