Edirne’ye Yürümek İsteyen Suriyeli Sığınmacılara Polis Müdahalesi

Fotoğraf: imc.tv’den alınmıştır


 

Edirne’ye yürümek isteyen sığınmacılara polis müdahale etti. Edirne’ye yürümek isteyen sığınmacılar Avcılar’da polis kordonunu geçmek isteyince polis ekipleri kalkanlarla müdahalede bulundu.

Dağ Medya/Erdirne-Doğan Haber Ajansı’nda (DHA) yer alan haberde müdahale sırasında gözaltına alınanlar olduğu belirtildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve milletvekili Mustafa Balbay da göçmenlere destek için Avcılar’a gitti ve emniyet yetkilileriyle görüştü.

Türkiye ölçeğinde değil de Avrupa ölçeğinde bir çözüm bulunması lazım

Tanrıkulu gazetecilere “Bunlara yol gösteren, barınma imkanı sağlayan eğitim, sağlık imkanı sağlayan kimse yok Türkiye’de. Bir umutla Avrupa’ya gitmek istiyorlar” dedi. Suriyelilerin Türkiye’yi terk etmek istemesinden hükümeti sorumlu tutan Tanrıkulu, “Bu soruna Türkiye ölçeğinde değil de Avrupa ölçeğinde bir çözüm bulunması lazım” dedi.

Balbay ise “Çağın en büyük insanlık dramlarından biriyle karşı karşıyayız. Edirne’ye gideceklerini söylüyorlar. Ne kadar uzaklıkta olduğunu, kaç saatte varacaklarını bilmiyorlar. Allah bilir diyorlar. Bunların yolculuğu umuda yolculuk değil, meçhule yolculuk” dedi. Polis ekipleri sayıları 100’ü aşan ve aralarında çocukların da bulunduğu göçmen grubunu çembere almış durumda.

İstanbul Otogarı’nda bekleyen ve büyük kısmı Suriyeli sığınmacılardan oluşan göçmenler, dün gece geç saatlerde Avrupa’ya geçebilmek için Edirne’ye doğru yürüyüşe geçmişti.

Cumartesi günü Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların temsilcilerini kabul etmiş ve İstanbul Esenler Otogarı’ndaki oturma eyleminin bitirilmesini istemişti.

Davutoğlu: Eyemi Sonlandırınız

Davutoğlu “Sizden ricam, bu eylemle dünyaya sesinizi duyurdunuz, artık normal hayata dönmeniz, Pazartesi akşamına kadar eylemi sonlandırmanız. Bayramda sizi gitmek istediğiniz şehir ve kamplarda misafir etmek için her türlü imkanı seferber edeceğiz. Biz Suriyelilerin Ege Denizi’nde ya da yollarda ölmesini istemiyoruz” dedi.

Davutoğlu’yla görüşmenin ardından Suriyeli sığınmacıların otogardaki eylemi bitirme kararı aldığı ifade edilmişti. Ege Denizi’ni aşarak Yunan adalarına ulaşmaya çalışan göçmenlerin tekne ve botların batması sonucu hayatını kaybetmesi, çok sayıda kişinin sınırı karadan geçmeye çalışmasından oldu.

Sosyal medya aracılığıyla organize olarak İstanbul’da toplanan göçmenler, önce otobüslerle, daha sonra ise yürüyerek Edirne’ye ve oradan da Yunanistan sınırına ilerlemeye başladılar. Edirne’de büyük kısmı Suriyeli sığınmacılardan oluşan binlerce göçmenin bekleyişi devam ediyor.

Kaynak:dha,bbctürkçe, dağmedya

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.