300 Avukat Cizre’ye Yola Çıktı

Fotoğraf:Fotoğraf: Ekrem Payan, Anadolu Ajansı. Halk, 10 Eylül 2015’te yürüyerek Cizre’ye ulaşmaya çalışıyor.


 

Avukatlar Cizre’ye yola çıktı. Diyarbakır, Adana, Mersin, Antep, Van, Bitlis gibi barolardan 300’e yakın avukat, Midyat’ta buluşarak Cizre’ye gitmeyi deneyecek.

Dağ Medya/Cizre-bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’na konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Cizre’de sivil halkın anayasal haklarının hukuksuz bir şekilde askıya alındığını söylerken, “Henüz anayasanın yürürlükte olduğu, demokratik özgürlüklerin kağıt üzerinde yazılı olduğu bir ülkedeyiz” diye konuştu.

Olağanüstü hal veya sıkıyönetim gibi anayasanın öngördüğü usullerle alınmış kararlar olmadan, valilerin sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisi olmadığını ifade eden Elçi, amaçlarının Cizre’de yaşanan hukuksuzlukları kayıt altına almak olduğunu ifade etti.

Elçi “Umarız yurttaşların anayasal haklarını savunmakla görevli bir mesleğin mensupları olarak, bugün bizim de seyahat özgürlüğümüz ve anayasal haklarımız ihlal edilmez” dedi.

Devamında, “Diyarbakır, Adana, Mersin, Antep, Van, Bitlis gibi barolardan 300’e yakın avukat, Cizre’deki hukuksuzluğu yerinde görmek, incelemek ve hayatları tehlikede olan, bir haftadır her türlü hayati gereksinimlerinden yoksun olan ve yoğun ateş altında fiziki varlığı da tehlikede olan sivillerin yaşam hakkına saygı çerçevesinde dayanışmak için gidiyoruz.

“Diyarbakır’dan 150 civarı avukatla yola çıktık. Diğer illerden yola çıkanlarla Midyat’ta buluşacağız ve Cizre’ye gideceğiz.

“Henüz anayasanın yürürlükte olduğu, demokratik özgürlüklerin kağıt üzerinde yazılı olduğu bir ülkedeyiz. Cizre’de 100 bini aşkın sivilin tüm anayasal hakları bir haftadır tamamen askıya alınmış.

“Anayasada olağanüstü hal veya sıkıyönetim gibi anayasanın öngördüğü usullerle alınacak karar olmadan, valilerin sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisi yok. Burada anayasa göz ardı edilerek, İller İdaresi Yasası’nın 50. Kolluk Görevi çerçevesinde Valinin tedbir yetkisine dayanarak, OHAL’lerde bile sınırlı ve istisnai olarak alınan tedbirler bir haftadır uygulanıyor.

“Dolayısıyla hukuk tanımayan ve anayasal hükümleri göz ardı eden bir idari uygulamayla karşı karşıyayız. Yurttaşların anayasal haklarını savunmakla görevli bir mesleğin mensupları olarak, umarız bizim de seyahat özgürlüğümüz ve anayasal haklarımız bugün ihlal edilmez.

“Anayasa mahkemesine bu hukuksuzluğa karşı bireysel başvuruyla bir şikayet dilekçesi de sunmuştuk. Ben bugün bir karar çıkacağını umuyorum.

“En azından 8. günde bunu hukuksuzluğun sona ermesi gerekiyor. Aksi takdirde Cizre’de kitlesel hastalıklar tehlikesi ortaya çıkacak. Biz Cizre halkının yaşamı ve temel hakları güvence altına alınana kadar, yaşananları kayıt altına almak için orada olacağız.”

Sokağa çıkma yasağı 4 Eylül saat 20.00’den beri sürüyor.

HDP Diyarbakır milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Nursel Aydoğan, Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Şırnak Milletvekili Aycan İrmez ve Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla Birlik’ten oluşan heyet 5 Eylül’de Cizre’ye gitmiş ancak ilçeye girişlerine izin verilmemişti.

Bunun üzerine HDP’li vekiller Leyla Güven, Ziya Çalışkan, Ayşe Acar Başaran ve Mehmet Ali Aslan’dan oluşan ikinci bir heyet Cizre’ye doğru yola çıkmış ancak onlar da engellenmişti. HDP heyetleri saatler süren bekleyişin ardından Cizre’ye ulaşmıştı. Dün de (8 Eylül) Kadın Özgürlük Meclisi  heyetinin, KESK heyetinin ve İHD,TİHV ile MAZLUM-DER heyetinin ilçeye girişlerine izin verilmedi.

Tanrıkulu: Bakan ve Başbakan yalan söylüyor, Cizre’de 14 sivil yaşamını yitirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Selami Altınok’un yalan söylediğini ve bir haftadır ‘abluka‘ altındaki Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 sivilin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Bir haftadır sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’de İçişleri Bakanı Altınok sadece bir sivilin hayatını kaybettiğini açıklamış, Başbakan Davutoğlu ise “Tek bir sivil kayıp yok” demişti.

İMC TV’ye konuk olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Davutoğlu ve Bakan Altınok’u yalanladı.

“Yalan söylüyorlar” diyen Tanrıkulu, “Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın teyit ettiği verilere göre bir hafta içinde 14 sivil hayatını kaybetti. Hepsinin bende tek tek isimleri var” dedi.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sokağa çıkma yasağının olamayacağını belirten Tanrıkulu, “Bu tablonun son verilmesi için şu anda çalışıyoruz. Bazı şeyleri kamuoyuyla paylaşamıyoruz ama sokağa çıkma yasağının sonlanması için her şeyi yapıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde insanların ihtiyaçlarını yok sayarak bir şey yapamazsınız” diye konuştu.

Haber: Çiçek Tahaoğlu, Bianet
Dağ Medya, Hatice Şen

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.