The Migrants File Verileri|Ocak’tan Beri En Az 870 Mülteci ve Göçmen Öldü veya Kayboldu

Harita: Rotalarda değişiklikler olmasına rağmen, Akdeniz yolları hala ölümcül! /@MigrantsFiles
Veri tabanını indirmek için tıklayınız


Göçmenler Dosyası (The Migrants File), 2015’in göçmen ölümleri ve kayıpları verilerini yayınladı. Raporda son aylarda Avrupa’da mülteci ve göçmen konusuna hassasiyetin arttığı ancak nefret içeren gösterilerin de aynı oranda olduğu belirtiliyor. Ayrıca Avrupa’da bir dayanışma zincirinin de güçlendiğine yer veriliyor.

 

Rapordan çıkan bazı detaylar şöyle:

Dağ Medya/Brüksel-Göçmenler Dosyası (The Migrants File) verilerine göre Ocak’tan beri en az 870  mülteci ve göçmen öldü veya kayboldu. IOM ve Frontex‘in kayıtlarına göre 197 bin kişi  karadan ve denizden Avrupa’ya geçerken tespit edildi. Bu geçişlerde yaşanabilecek ölüm oranının yüzde 0, 44 olduğu belirtiliyor. Yani Avrupa’ya geçmeye çalışan her 200 kişiden birinin öldüğü anlamına geliyor. Bu oran 2008’den beri toplanan veriler ışında elde edilen en düşük oran olarak gösteriliyor.

Açıklamada 2010’dan bu yana Suriyeli mültecilerin   Batı Avrupa’ya ulaşmak için  artık daha fazla  Doğu Akdeniz rotası üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalıştıklarına yer veriliyor. Bunun nedenini ise Libya ve İtalya’nın aksine Yunanlılar fark etmemesi ihtimali olabileceği üzerinde duruluyor. Sayının fazla da olabileceği üzerinde duruluyor.

Avrupa Komisyonu çözüm için  AB üye devletlerinin sınır yönetimi ve iltica çalışmaları için  2.4 milyar Avro harcayacağına yer veriliyor. Britanya Hükümetinin ise mültecilerin tünelden geçişini engellenmek için duvar ördüğü ve bu duvarın Britanyalılara vergi külfetinin 15 milyon avro olduğu raporlanıyor.

Almanya’nın ise Dublin Sözleşmesi‘ni askıya aldığına dikkat çekiliyor.  Almanya’nın Dublin Sözleşmesi‘ni kullanarak en fazla sığınmacıyı sınırdışı eden ülkelerden biri olduğu  ve 2014’den beri 2 bin 800 kişiyi sınırdışı ettiği belirtiliyor. Öteyandan Göçmen Dosyası, Avrupa’ya yönelik yeni göç yollarının belirdiğine de yer veriyor ve Guardian’ın haberi referanslanarak bazı mültecilerin Rusya üzerinden Norveç sınırından Dublin alanına geçtiği yazılıyor.

Grafik| Ağustos ayında Nisan’a göre ölüm oranı daha az yaşandı. Ayrıca 2015’de yaşanan ölümlerin 2011 yılına göre daha az olduğu belirtiliyor.

1

 

 

The Migrants File @MigrantsFiles Team (Göçmen Dosyası) Hakkında

Journalism++ tarafından  journalismfund.eu ‘in fonu ile düzenli olarak güncellenen Avrupa’ya gitmeye çalışan mülteciler ve sığınmacıların  veritabanını oluşturan proje. Projenin amacı bu yönde daha iyi bir veri toplayarak, yaşanan sorunlara  yönelik daha fazla çözüm aranmasını sağlamak. Projeye debug@themigrantsfiles.com  ya da @MigrantsFiles üzerinden destek sağlayabilirsiniz.

Haber: Dağ Medya /Hatice Şen

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: AB ve Balkan Ülkeleri Zirvesi|100 bin Kişilik Kamplar Kurulmasına Karar Verildi | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.