İnsana Benzer Yeni Bir Tür: Homo Naledi

Fotoğraf: JOHN HAWKS


 

Güney Afrika’da 2 yılı aşkın bir süredir kazı çalışmaları yapan ekip, insana benzer yeni bir tür buldu.’Homo naledi’ adı verilen yeni bir tür keşfettiklerini duyuran ekip, bu canlıyı “İnsanın atasının yeni türü” olarak tanıttı. Güney Afrika’da çalışma yapan bilim insanları, oldukça önemli bir keşfe imza attı. 

Dağ Medya/Güney Afrika-Johannesburg’un yakınlarındaki bir mağarada kazı yapan ekip, daha önce varlığı bilinmeyen ve modern insan ile benzerlik gösteren yeni bir türe ait kalıntılara rastladı.  Afrika kıtasında ilk kez insanın akrabalarına ait bu kadar çok fosil bir arada bulundu. Londra’daki Doğal Tarih Müzesi’nden Profesör Chris Stringer, naledinin “önemli bir keşif” olduğunu ifade etti. “Sanki doğa insanın ne şekilde evrileceğine dair deneyler yapıyordu da insan benzeri canlılar Afirka’nın farklı bölgelerinde birbirine paralel bir şekilde ortaya çıkıyordu. Bunlardan sadece biri insanı ortaya çıkaracak şekilde hayatta kaldı” diyor Stringer.

 

İnsan Atasının Yeni Türü

Kafatasının yapısı, dişlerin küçüklüğü ve karakteristik uzun bacaklar ve modern görünümlü ayakları nedeniyle insan cinsi kategorisinde değerlendiriliyor. Yapılan incelemeler sonucunda bu türün portakal büyüklüğünde bir beyne sahip olduğu anlaşıldı. Yaklaşık 1 metre 50 santim boyundaki türün ağırlığı ise 45 kilo olarak belirlendi.

15 farklı bedene ait 1500’e yakın fosil

Mağaradaki kazıların ardından 15 farklı bedene ait 1500’e yakın fosilleşmiş kemik bulduklarını açıklayan Witwatersrand Üniversitesi Profesörü Lee Berger, söz konusu kalıntıları “İnsanın atasının yeni türü” olarak tanıttı.

20 dakikalık bir sürünmenin ardından yüzlerce kemiğe ulaşıldı
Aydınlanmayı bekleyen sorun bu kalıntıların mağaraya nasıl girdiği. Johannesburg yakınlarındaki Rising Star mağarası İnsanlığın Beşiği olarak bilinen bir bölgede bulunuyor. Mağaranın devamında dar bir yeraltı tüneli var. Berger’in ekibi National Geographic Society’nin desteğiyle buraya giriyor. Tünel çok dar olduğu için zayıf kadınlar gönderiliyor. 20 dakikalık bir sürünmenin ardından yüzlerce kemiğin bulunduğu bölüme giriliyor.

Sembolik Düşünce Kapasitesine Sahipler

Homo naledinin bu kişileri belki de kuşaklar boyunca bilerek mağaraya taşıyıp bıraktığı sanılıyor. Bu kanıtlanırsa naledinin ritüel içeren davranışlarda bulunma ve muhtemelen sembolik düşünce kapasitesine sahip olduğu belirlenmiş olacak. Bu durumda, bunun sadece son 200 bin yıl içinde ortaya çıkan insana özgü olduğuna ilişkin inanç eskimiş olacak.

2013 yılında başlanan kazılardan elde edilen fosillerin özellikle evrim çalışmaları için tarihi bir değere sahip olduğunun altı çiziliyor.*Bu haber NTV, BBCTürkçe, Ajanslar’dan derlenerek hazırlandı/ Dağ Medya/Hatice Şen

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.