Fildişinden Yapılma Ürünleri Satın Alanlar, Fildişi Satışı Yasağını Da Destekliyor

Grafik1: Olası Alıcıların Algısını Gösteren Tablo


National Geographic Society ve GlobeScan tarafından yapılan ankete göre Fildişinden yapılma ürünleri satın alanların çoğu  fildişi satışı yasağını da  destekleyeceğini belirtiyor.

Dağ Medya /Washington-Yapılan araştırmanın amacı, yasadışı ticaretin fillerin katliamına yol açtığına dair bilincin artırılması için yıllardır sürdürülen çabalara rağmen, Amerika’da ve Asya ülkelerinde insanların fildişi almayı sürdürme nedenlerini anlayabilmek.

Anketin sonucuna göre fillerin güvenliği, özellikle fildişini bir zenginlik ve sosyal statü simgesi olarak gören düşük ve orta sınıf gelir düzeyindeki genç moda tutkunları arasında “beyaz altın”ın çekiciliğine yenik düştüğünü gösteriyor.

Araştırma verileri fillerin geleceğinin, insanların fildişinin hoş bir şey olmadığına ikna edilip edilmeyeceğine de bağlıyor.

 

Grafik-2: Fildişi satın alma isteği ve alım gücü

grafik-2

Fildişi ticareti 1989 yılında uluslararası çapta yasaklanmış ve bir süreliğine de işe yaramıştı. Bundan önceki onyıl içinde 1,3 milyondan 600 bine kadar düşen fil nüfusundaki büyük azalışı durdurmuştu. Ancak 2007’den bu yana büyük çaplı kaçak avlanma olaylarında yaşanan artışla birlikte fil nüfusu 419 bine düştü.

Çünkü “yasal” fildişi, küresel piyasaya geri dönmenin bir yolunu buldu. Afrika ülkelerine, ele geçirdikleri milyonlarca dolar değerindeki kaçak fildişlerinden oluşan stoklarını açık artırmada satma izni verildi.

Grafik-3

“Ülkemde fildişi alım, satım, ithalat ve ihracatına getirilecek resmi yasağı desteklerim.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

grafik-3

Çin, Tayland, Vietnam, Filipinler ve ABD’yi kapsayan araştırmada yer alanların yüzde 22’si “muhtemel alıcılar” olarak, yani önümüzdeki üç yıl içinde fildişi satın alma niyeti ve parası olan kişiler olarak belirlendi. Fildişini şans sembolü olarak görenlerin oranı Çin (yüzde 44) ve Filipinler’de (yüzde 39) oldukça yüksek seyrederken, Tayland (yüzde 25) ve ABD’de (yüzde 17) daha düşük kalıyor.

Araştırmadan çıkan temel sonuç şu: Fillerin içinde bulunduğu zor duruma odaklı bir savunuculuk, fildişi ticaretini sınırlayacak yeni önlemler için kamuoyu desteğini sürekli kılabilir ve artırabilir ama talebi azaltmak için fildişi alıcılarına hitap edecek mesajlar gerekiyor.

National Geographic Society–GlobeScan araştırmasında, fildişi alıcılarının en çok güven duyduğu bilgi kaynaklarını gösteren bir liste de yapıldı. En üst sırada, kar amacı gütmeyen çevre kuruluşları, bilim insanları veya akademisyenler ve yakın akrabalar veya arkadaşlar yer alıyor.

Grafik-4 Güvenli Bilgi Kaynakları

Fildişi ve bununla ilişkili konularda bilgi sağlayan kişi ve kurumların güvenirlik sıralaması:

grafik-4

Grafik-5 Fildişi Algısı

Fildişi sahipliği ve algısına dair kilit ölçütler

grafik-5


Haber, Natioal Geographic.com.tr’dan yararlanılarak hazırlanmıştır.
Grafiklar: nationalgeographic.com.tr / http://press.nationalgeographic.com/2015/08/12/gift-giving-social-status-drive-global-ivory-demand-globescan/
Dağ Medya/ Hatice Şen /Zeynep Tan

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.