Avrupa Ülkelerinde Sığınma Arayanların Yaklaşık Dörtte Biri Çocuk

Fotoğraf: http://uni.cf/1LOQt9b


UNİCEF’in verilerine göre bu yıl Avrupa ülkelerinde sığınma arayanların yaklaşık dörtte biri çocuklardan oluşuyor. 2015’in ilk yarısında sığınma talebinde bulunan mülteciler arasındaki çocuk sayısı geçen yıla göre yüzde 75 artış göstererek 106 binin üzerine.

Raporda, “Avrupa’daki çocuk mülteci ve sığınmacıların büyük kısmı aşırı kalabalık ortamlarda ve yetersiz şartlar altında yaşamakta ve bunun sonucunda şiddet, ihmal ve istismara maruz kalma riskiyle karşılaşmakta. Bu çocukların büyük kısmı dışarıda uyumak zorunda kalıyor. Özellikle kış mevsiminin yaklaştığı bu dönemlerde küçük çocuklar zatürre vb. hastalıklara yakalanma riski altındadır. Önümüzdeki aylar içinde daha fazla ölüm ve acının yaşanma olasılığı, ancak işbirliği içinde hareket edilerek ve çocuklara barınma ve bakım hizmetleri sağlanarak önlenebilir.” denildi.

Devamında, “Avrupa’ya ve Avrupa üzerinden diğer ülkelere tehlikeli yollarla göç etmeye çalışan çocuk sayısı arttığı için Avrupa Birliği ülkelerinin üzerlerine düşen sorumluluğu hakkaniyetle ve birlikte alarak harekete geçmesi son derece önemli hale gelmiştir. Bu ortak eylem kapsamında çocuk ve ailelere yönelik acil temel koruma hizmetleri sunulmalıdır. Bunlar:

*Mülteciler arasında çocuklar da olduğu için sağlık, psikososyal destek, oyun ve eğitim imkânlarına sahip güvenli ve çocuk dostu mülteci kabul merkezleri oluşturulmalıdır.
*Avrupa genelindeki mültecilere yönelik yerleşim merkezlerinin sayısı artırılmalı ve çocuklar ve ailelerine yönelik insani vize (humanitarian visa) uygulaması yaygınlaştırılmalıdır. İltica taleplerinin değerlendirilme süreci en kısa sürede tamamlanmalı ve değerlendirmede çocukların yüksek yararının korunmasına her zaman öncelik verilmelidir.
*Güvensiz yollardan seyahat edilmesi ve insan kaçakçılığı ile karşılaşma risklerini azaltmak için çatışma halindeki ülkelerden gelen mültecilerin yeniden yerleşimlerine daha güçlü taahütte bulunulmalıdır.
*Hem denizde hem de karada genişletilmiş arama-kurtarma çalışmaları yürütülmelidir.
*Ailelerinden ayrı düşen çocuklar ile refakatsiz çocukları ailelerine kavuşturma çalışmaları hızlandırılmalıdır.
*Çocuklar ve ailelerine bakım ve destek hizmetleri sunmak için gerekli eğitimi almış çocuk koruma uzmanları görevlendirilmelidir.
*Çocuklar evlerinde, denizde, karada veya göç edilen ülkenin sahillerinde kısaca nerede olurlarsa olsunlar onların korunmalarını öngören bu tür bakım hizmetleri, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’de son derece önemli bir yere sahiptir.” denildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.