Şili’de Rodeoya Karşı Binlerce Kişi Yürüdü

Şili’de binlerce kişi rodeoya karşı yürüdü. Yürüyüşte rodeo etkinliklerinin tamamen son erdirilmesi istendi.

Dağ Medya/Şili– Rodeo, Şili’de 1962 yılında ulusal spor ilân edildi.Ülkenin özellikle kırsal kesimlerinde yayılan rodeo o kadar popüler bir spor haline geldi ki 2004 yılında Şili’de Ulusal Rodeo yarışmalarına futbol maçlarından daha fazla seyirci katılıyordu.

Şili, hayvan hakları hareketinin legal veya illegal kanatlarının aktif olarak izlenebildiği ülkelerden birisi. 5 Eylül günü ülkede rodeoya karşı yapılan hayvan hakları yürüyüşüne 4 bin 500 kişi katıldı.

Una movilización histórica hemos logrado este 5 de Septiembre en Chile, cifrando hasta ahora con ciudades aún por…

Posted by ANIMAL LIBRE on 5 Eylül 2015 Cumartesi

 

Rodeo Hakkında

Orta ve Kuzey Amerika’da gerçekleştirilen yarışma amaçlı bir gelenektir. Rodeo İspanyolca bir kelimedir ve hayvanların markalanmak üzere toplanması anlamına gelir. Asıl olarak bir ticari faaliyetin parçası olan sürü çobanlığına ait bu işlem, zamanla geleneksel ve yarışma amaçlı bir karakter kazanmıştır. Amaç; bel kısmı bir kemerle sıktırılmış ve bundan rahatsız olarak vahşileşen boğanın üzerinde 8 saniyeden daha fazla kalabilmektir. Hayvanın üzerinde eyer yoktur. Bu etkinliğe katılan Kovboylar için Bull Riders denilmektedir. Yarışma esnasında şiddetli biçimde yere düşme, vahşi hayvandan kaynaklı darbelere maruz kalabilme tehlikesi nedeniyle pek çok sakatlık yaşanabilmektedir. Ayrıca Bull Fighters adı verilen, Kovboy yere düştükten sonra ya da 8 saniye sonunda Kovboyun yere inmesinin ardından boğayı sakinleştirmek için alanda bulunan ve bu görevi yerine getiren Kovboylar bulunmaktadır.

*Bu haberi hayvan özgürlüğü çevirileri ve vikipedi’den derleyerek hazırladık.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.