Numan Kurtulmuş: Basın Organlarına Saldırıları Kınıyoruz

Hürriyet Gazetesi’ne art arda yapılan saldırılar hükümetin de gündeminde. Basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, son günlerde medyaya yönelik saldırılarla ilgili konuştu.

Medyaya Saldıranlara İlişkin Soruşturma Başlatılacak

 

Dağ Medya/Ankara-Saldırıları kınadıklarını söyleyen Kurtulmuş, “Maalesef son günlerde bazı basın organlarına yapılan son derece çirkin saldırıların varlığı hepimizi rahatsız ediyor. Hükümet olarak bunları telin ediyoruz, bu olayların arkasındaki güçleri de kınadığımızı ifade ediyoruz. Medya kuruluşlarına yapılan bu saldırılara asla müsamaha etmeyeceğimizi, ilgililer hakkında da soruşturma açılacağının bilinmesini açık bir şekilde ifade ediyoruz” dedi.

AK Parti Milletvekili Abdurrahim Boynukalın’a Disiplin Soruşturması Soruldu

Kurtulmuş, Hürriyet Gazetesi önündeki protesto gösterilerine katılan AK Parti Milletvekili Abdurrahim Boynukalın hakkında bir disiplin soruşturması olup olmayacağıyla ilgili soruyu, “Bunun kararını parti alır. Önümüzdeki günlerde göreceğiz. Sayın Boynukalın da yaptığı açıklamada, saldırı kısmında asla yer almadığını ifade etmiş. Basın kuruluşlarını da sorumluluk içinde hareket etmeye çağırıyoruz” diye yanıtladı.

HDP Saldırıları

Kurtulmuş, HDP binalarına yönelik saldırılarla ilgili ise; “HDP binalarına yapılan saldırılarda AK Parti’nin yönlendirici olduğu, hükümetin yönlendirici olduğu sözleri külliyen yalandır, bunları hiç söylenmemiş söz olarak kabul ediyorum, doğrunun tahrif edilmesidir. Tam tersine büyük bir titizlikle ‘aman dikkat edin, siyasi partilere saldırı olmasın’ diye bütün gücümüzle olayları teskin etmeye çalışıyoruz. Güvenlik kuvvetlerimiz HDP binalarına yapılan saldırıları önlemek için de elinden gelen gayreti sarf ediyor” dedi. Kurtulmuş’un konuyla ilgili sözleri şöyle:

Partilere Zarar Kabul Edilemez

“Herhangi bir siyasi partinin mensuplarını, herhangi bir siyasi partinin yapmış olduğu işleri benimsemiyor olabiliriz. Bunlara tepki koyabiliriz. Teröre karşı tepkimizi her halükarda demokratik usûller içinde dile getirmek hepimizin hakkıdır. Ama bunları yaparken demokrasinin önemli unsurlarından bir diğeri olan siyasi partilere zarar vermek, halktan oy alarak parlamentoya gelmiş olan, parlamentoda temsilcisi bulunan partilere zarar vermek ya da başka siyasi partilere zarar vermek kabul edilebilecek şeyler değildir.”

Kanunsuz Eylem Yapılamaz

“Kanunsuz eylem yapanların, teröre bulaşanların, teröre destek olanların karşısına sivil halkımız değil… Onların cezasını verecek, onların hakkından gelecek olan silahlı kuvvetlerdir, emniyet kuvvetlerimizdir, güvenlik güçlerimizdir. Bir ülkede demokrasi kuralları içerisinde hiçbir şekilde demokratik kurallardan vazgeçmeden, birilerinin söylediği gibi asla 1990’lara geri dönmeden, demokrasi ile güvenlik dengesini çok iyi bir şekilde dengeleyip, inşallah bu işi en kısa zamanda bitireceğiz.”

Barış, Birlik, Kardeşlik, Komşuluk İçinde Yaşamak 

“Hepimiz uyanık olalım. Bu memlekette Türk’ün de, Kürt’ün de, Alevi’nin de, Sünni’nin de birlikte yaşamak, bu toprakları birlikte vatan kılmaktan başka hiçbir şansı yoktur. Ne Türk Kürt’e düşman olarak ne Kürt Türk’e düşman olarak bu toprakları kendisine vatan kılamaz. Biz hep beraber, birlikte, barış içinde, kardeşliğimizi, komşuluğumuzu, akrabalığımızı, dostluğumuzu koruyarak yolumuza devam edeceğiz.”

“Ne tek başına iktidar ne iktidar koltuğu ne bir saniyelik iktidar bile bir insanın canından daha değerli değildir. Bunu bilen, buna inanan insanlar olarak terörün sona ermesi için bütün gayretimizle mücadele ettik ama maalesef bu ortamı yeniden dirilten, çatışmayı yeniden başlatan ne hükümetin iradesidir ne de devletin iradesidir. Bu çatışmasızlığı sona erdiren bizatihi terör örgütünün kendisidir, terör örgütlerinin kendileridir, o terör örgütlerine emir veren kumanda merkezleridir.”

16 Askerin Soruşturması

Kurtulmuş, Pazar günü 16 askerin şehit olduğu Dağlıca saldırısıyla ilgili, TSK bünyesinde bir soruşturma yapıldığını söyledi; “Olayın tam net olarak nasıl cereyan ettiğiyle ilgili. Önümüzdeki günlerde, belki önümüzdeki saatlerde bu rapor da kamuoyu ile paylaşılacaktır” diye konuştu.

Sıkıyönetim çağrısını yapılmamış sayıyorum

Kurtulmuş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “sıkıyönetim ilan edilsin” çağrısıyla ilgili sorular üzerine ise, “İnşallah o günlere bir daha geri dönülmeyecek. Bu çağrıyı yapılmamış kabul ediyoruz” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.