Cizre’ye Gitmek İsteyen HDP’liler Tekrar Yürüyüşe Başladı

10.09.2015
Şırnak’ın Cizre ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağı ve yaşanan gelişmelere dikkat çekmek için dün ilçeye gitmek isteyen HDP’lilerin yolu, Mardin’in Midyat ilçesinde kesildi. Görüşmelerden sonuç çıkmayınca HDP’liler yürüyüşe geçti.

Dün sabah saat 11.00 sıralarında Diyarbakır’dan yola çıkan HDP heyeti, akşam saat 19.15 itibariyle Cizre İlçesi’ne 20 kilometre mesafede bulunan İdil İlçesi’ne ancak ulaşabildi. Normal zamanlarda 3 saatte gidilen İdil İlçesi’ne HDP heyeti yaklaşık 8 saat sonra ulaşabildi.

HDP heyeti burada yaklaşık 4 saat bekledikten sonra saat 02.30’da Cizre’ye gitmek üzere yola çıktı. Heyet, sabah 04.30’da ilçenin çıkışındaki uzak bir noktada polis ve jandarma tarafından durduruldu.

Bir süre burada bekletilen heyet daha sonra tekrar yürüyümeye başladı. Ancak HDP’liler şu anda İdil-Cizre kırsalında bekletiliyor.

9.9.2015 


HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın da yer aldığı ve Diyarbakır’dan Cizre’ye gitmek için yola çıkan heyet Midyat-İdil yolunda durduruldu. Heyette AB Bakanı Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile çok sayıda milletvekilinin de yer aldığı heyet yürüyerek ilçeye gitmeye karar verdi. Yürüyüş başladı.

Dağ Medya/Cizre-Midyat-İdil yolunu kapatan polis ekipleri içinde Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu HDP heyetinin Cizre’ye girişine izin verilmeyeceğini bildirdi. Bir TOMA, altı zırhlı araç ve çok sayıda asker ve polis tarafından Midyat-İdil arasında durdurulan HDP konvoyunun bekleyişi sürerken Şırnak Valisi ile görüşmeler yapıldı. Ancak sonuçta araçlarla geçişe izin verilmeyince yürüyerek yola devam etme kararı alındı. Bu yürüyüş de önce engellenmeye çalışıldı ve askerler heyetin önüne geçti. Ancak Demirtaş ve beraberindekiler araziden yürüyemeye devam etti. Askerler de bir yerden sonra takibi bıraktı. Demirtaş bu sırada, “Cizre halkını ölüme terk edemeyiz” dedi.

Midyat-Cizre karayolu 130 kilometre sürüyor. Yürüyüşçülerin sayısı 250-300’e yaklaşıyor. Yürüyüşçüler arasında AB Bakanı Ali Haydar Konca, Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Osman Baydemir, Altan Tan, Kadri Yıldırım, Garo Paylan, Erol Dora ile Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ile eski milletvekili Hatip Dicle bulunuyor. Yürüyüşçüler halen marşlar söyleyerek ilerliyor.

2015-09-09 16-25-36 Ekran görüntüsü

Cizre halkının günlerdir sokağa çıkma yasağı nedeniyle ihtiyaçlarını karşılayamadığını, cenazelerini dondurucularda beklettiklerini, erzak sıkıntısı yaşadıklarını söyleyen Demirtaş, “Eğer ben bunları ‘İsrail Filistin’e ne yapıyor’ başlığıyla anlatsam, bazı vekiller ağlaya ağlaya dinleyecekti. Ama ben AKP hükümetinin Cizre’ye yaptığını anlatıyorum. Vicdanlar ne kadar sızlar bilmiyorum” dedi.

Eş Genel Başkan Demirtaş sokağa çıkma yasağının bir an önce kaldırılması çağrısı yaparken, şöyle konuştu:

“Orada görev yapan gazeteciler, ‘Biz Kobane’de de çalıştık ama Kobane IŞİD kuşatmasındayken böyle şeyler görmedik’ dediler.  Biz oradaki sivilin, askerin, polisin canını korumak için gidiyoruz. Hiçbirinin ölmesini istemiyoruz.

“Umarız biz oraya varmadan sokağa çıkma yasağı kalkmış olur. Çevre illerden, ilçelerden kimin imkanı varsa biz Cizre’de olacağız. Ama araçla ama yürüyerek. Orada siviller, askerler, polisler ölürken biz hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. İnşallah hayırlı bir neticeyle geri dönmüş oluruz. Bugünler geçecek ve bu sabırlı metanetli duruşunuz bize kazandıracak.”

 

Sokağa çıkma yasağı 4 Eylül saat 20.00’den beri sürüyor.

HDP Diyarbakır milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Nursel Aydoğan, Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Şırnak Milletvekili Aycan İrmez ve Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla Birlik’ten oluşan heyet 5 Eylül’de Cizre’ye gitmiş ancak ilçeye girişlerine izin verilmemişti.

Bunun üzerine HDP’li vekiller Leyla Güven, Ziya Çalışkan, Ayşe Acar Başaran ve Mehmet Ali Aslan’dan oluşan ikinci bir heyet Cizre’ye doğru yola çıkmış ancak onlar da engellenmişti. HDP heyetleri saatler süren bekleyişin ardından Cizre’ye ulaşmıştı. Dün de (8 Eylül) Kadın Özgürlük Meclisi  heyetinin, KESK heyetinin ve İHD,TİHV ile MAZLUM-DER heyetinin ilçeye girişlerine izin verilmedi.

 Yasaktan beri Cizre’de hayatını kaybeden siviller

HDP’nin açıklamasına göre, kolluk kuvvetlerinin kurşunuyla hayatını kaybeden sivillerin isimleriCemile Çağırga (10),  Sait Çağdavul (19), Mehmet Emin Levent (21) ve Osman Çağlı (18). 35 günlük Mehmet Tahir Yaramış isimli bebeğin hastaneye kaldırılamadığı için öldüğü, 80 yaşındaki İbrahim Çiçek adlı kişinin de yaşadığı sağlık sorunu için çağrılan ambulansın mahalleye sokulmaması sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. DİHA’nın haberine göre; 53 yaşındaki Meryem Süme karnına isabet eden kurşunla yaralandı. Polis ablukasından dolayı ambulansın mahalleye girmesine izin verilmemesi sonucu saatlerce yaralı halde bekleyen ve iç kanama nedeniyle yaşamını yitiren Süme’nin cenazesi evinin bahçesinde bekliyor. Yaşanan patlamalar nedeniyle kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiği belirtilen kişilerin isimleri ise şöyle: Hacı Ata Borçin (70), Xetban Bülbül (65).

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.