ÖZEL DOSYA| 4’ü Kadın 17 Karikatürist Tehdit Altında

Fotoğraf:Zulkiflee Anwar Ulhaque (Zunar)dünya genelinde tehdit altında olan çizerlerden biri.Fotoğraf:MOHD RASFAN/AFP

Karikatürsit Hakları ( Cartoonists Rights) sitesinin verilerine göre dünya genelinde 17 karikatürist çeşitli yaptırımlarla tehdit altında. Şu anda para, hapis cezasına çarptırılan, yaşayıp yaşamadığından emin olunamayan 4′ü kadın 13 çizer var.

Türkiye de listede olan ülkeler arasında. Cumhuriyet çizeri Musa Kart,  Penguen çizerleri Bahadır Baruter ve Özer Aydoğan da çizimleri sebebi ile hakkında para ve hapis cezası istenen çizerler arasında.

Bilindiği üzere Fransa’nın başkenti Paris’te 7 Ocak Çarşamba günü mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırı sonrasında derginin üç kuşağını temsil eden çizerler Cabu, Tignous, Chab ve Wolinski terör saldırısı kurbanı olmuştu. Bu durum dünya genelinde çizerlerin yaşadığı sorunlara yönelik yoğun bir kamuoyu oluşturmuştu.

Çizerlerin isimleri ve ülkeleri şöyle:

Stephane Preray (Endonezya), Zunar (Malezya), Musa Kart ( Türkiye),  Bahadır Baruter ve Özer Aydoğan (Türkiye), Mohammad Saba’aneh (Filistin), Atena Farghadani (İran),  Rayma Suprani (Venezuela),Naif Al Mutawa(Kuveyt), Karnika Mishra (Hindistan),  Akram Raslan (Suriye), Jabeur Mejri (Tunus),Xavier Bonilla (Bonil) (Ekvator),Majda Shaheen (Filistin), Lesie Chew (Singapur), Prageeth Eknaligoda ( Sri Lanka), Assem Trivedi (Hindistan)

Dinamik harita üzerinde hakkında dava açılan, devletin yolsuzluklarına dikkat çekmek için çizdiği karikatürler sebebi ile hapse atılan, Işid’e yönelik vb. eleştirilerde bulunan bu sebeple tehdit altında olan karikatüristler yer alıyor.

Dinamik harita için tıklayınız 


4 Kadın Çizer Tehdit Altında 

İran’dan Atena Farghadani, Venezuela’dan Rayma Suprani, Hindistan’dan Karnika Mishra, Filistin’den Majda Shaheen. 

Farghadini, İran rejiminin kadınların doğum kontrol haplarını kısıtlamasına ilişkin çizdiği karikatürden dolayı geçtiğimiz yıl ağustos ayında tutuklanmıştır ve  özgürlük talebiyle başlatılan kampanya sürüyor. Farghadi’nin Mayıs ayında görülen davası ile tutukluluğu yeniden gündeme gelmesi üzerine sosyal medya üzerinen #AtenaFarghadani başlığı ile paylaşımlar yapılmaya başlandı. Binlerce kişi paylaşımları ile Farghadani’nin yalnız olmadığını söyleyerek, olumsuz sağlık koşullarına rağmen tutukluluğun sürmesine tepki gösterdi.

2015-08-14 13-24-13 Ekran görüntüsü

 

Ne olmuştu?

Kadınlara doğum kontrol haplarını kısıtlayan vekilleri, karikatüründe hayvan figürlerine benzeten Farghadani, 2014 yılının Ağustos ayında evi basılarak gözaltına alınmıştı. Farghadani’nin tutukluluğu aralık ayına kadar sürdü. Serbest kaldıktan sonra hapishanede gördüğü kötü muameleyi gündeme getirdiği için tekrar tutuklanan Farghadani, ardından açlık grevine başladı. Şubat ayında kalp krizi geçiren Farghadani, bunun üzerine açlık grevini sonlandırdı. Sağlık durumu kötü olan Farghadani, hala Evin Cezaevi’nde tek kişilik bir hücrede tutuluyor, ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmüyor.


 

Veri Setini İndirmek İçin Tıklayınız

2015-08-14 13-33-15 Ekran görüntüsü

Çizerlerin çizimlerini ve daha fazla detay için tıklayınız 

Kaynak: Dağ Medya Veri @dagmedyaveri  ( Hatice Şen, Pınar Dağ, Faruk Aydıner)
www.dagmedya.net

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.