ODTÜLÜ dergisinin 56. Sayısı Çıktı

ODTÜLÜ dergisinin 56. Sayısı “Teknoloji –  Araçtan Hükme: 21. Yüzyılın Erki” konusuyla çıktı. Teknolojiden, Bilim Kurguya çok  çeşitli dosya konularına ve yazılara yer alıyor.

Derginin Yazı İşleri Müdürü Doç. Dr. Barış Sürücü 56. sayı için, “İlki, insanlığın ilk alet kullandığı günden bu yana yaşamının bir parçası, kimi zaman en büyük atılımlarının kimi zaman da en karanlık suçlarının yardımcısı: Teknoloji. Yunanca zanaat, sanat, el becerisi anlamına gelen techneden türeyen kelimenin sözlük anlamı, bize gereken bağlamımızı sağlıyor: Herhangi bir ürün üretirken veya bilimsel araştırma sürecinde kullanılan teknik, metot ve süreçlerin toplamı. İnsanlık, doğal kaynakları basit araçlar haline getirdiği ilk günden beridir teknolojiyi kullanıyor. Bu anlamıyla baktığımızda, ateşin kontrol edilmesi, tekerleğin bulunuşu ilk büyük teknolojik dönemeçlerimiz. Bugün, teknoloji bir “araç ve bilgiler” toplamı. Ancak öyle bir toplam ki hayatımızın temel belirleyeni haline gelmiş durumda. Matbaa, telefon, İnternet, yapay zeka, kitle imha silahları, organ nakli… Devrimler başlatan, tarihi değiştiren, geleceği, belki de türümüzün var oluşunu belirleyen teknolojiyi odağımıza alıyoruz. En göz kamaştırıcı başarılarımızla en karanlık düşlerimizi birleştiren bir düş, bir ufuk olduğunu bilerek. ” ifadelerine yer veriyor. 

56. sayıda yer alan yazı konuları  şöyle; MERTLİK İCAT OLDU TÜFEK BOZULDU (MU?) Samim Akgönül, BİLİMKURGU İLE SOSYOLOJİ ARASINDA TEKNOLOJİ Tevfik Uyar, MEMS VE BIYOMEDIKAL GELIŞMELER Prof. Dr. Haluk Külah, GELECEĞIN TEKNOLOJISI: FOTONIK Prof. Dr. Cengiz Beşikçi, Yrd. Doç. Dr. Serdar Kocaman, TÜRKIYE’NIN İLK VE EN BÜYÜK TEKNOKENTI,  RASKOLNIKOV’UN RÜYASI Dr. A. Adnan Akçay, TÜRKIYE’DE TEKNOLOJI POLITIKALARI VE ODTÜ TEKPOL Prof. Dr. Mehmet Teoman Pamukçu, ODTÜ’DE TEKNOLOJI, TASARIM VE YENILIK MERKEZI KURULUYOR Prof. Dr. İrem Dikmen Toker, BEN, ROBOT Yrd. Doç. Dr. Sinan Kalkan, YAŞAYAN TEKNOLOJI: BIYOTEKNOLOJI Prof. Dr. İnci Eroğlu, RUHUMU ASLA! Sarphan Uzunoğlu, BİR ADADA TÜM DÜNYA Prof. Dr. Ali Yıldırım, 10 YILIN ÖYKÜSÜ Prof. Dr. Turgut Tümer, İKİ ÜLKENIN ORTAK PROJESI: ODTÜ KKK, DÜNYANIN HER KÖŞESINDE, BIRLIKTE ODTÜ KKK YEŞIL KAMPUS, Levent Küpeli ODTU KUZEY KIBRIS KAMPUSU’NDA, BIYODIZEL ÜRETIMI Batuhan Gürer, Kemal Maşera, MUTLU BIR KAMPUS MÜMKÜN MÜ?,Doç. Dr. Selda Koydemir, 21. YÜZYILIN KAMPUSU Doç. Dr. Ali Muhtaroğlu ERDEMLI’DEN HABERLER”  yer veriliyor.

76 sayfadan oluşan dergiyi okumak için buradan indiriniz

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.