New Horizons uzay aracı 9 yıl süren yolculuğun ardından, Plüton’un yeni fotoğraflarını elde etti

[Fotoğraf: NASA]

New Horizons uzay aracı, dokuz yıl süren yolculuğun ardından 14 Temmuz’da yörüngesine gireceği Plüton’un yeni fotoğraflarını elde etti. En yeni fotoğraflar cüce gezegen üzerinde iki büyük siyah leke tespit edildi.

Al Jazeera’da yer alan haberde, NASA, Plüton sistemine gönderilen ilk uzay aracı New Horizons’ın Haziran sonu ve 1 Temmuz’da çektiği fotoğrafları yayınladı. 4.8 milyar kilometrelik yolculuğun sonuna yaklaşan uzay aracı, Plüton’un renkli ve siyah-beyaz fotoğraflarını elde etti.

NASA, 25 ve 29 Haziran tarihlerinde sırasıyla 24 milyon ve 18 milyon kilometre mesafelerde çekilen görüntülerde Plüton’un üzerinde noktalar görüldüğünü, en büyük uydusu Charon’un ise gri renkte  belirdiğini belirtti. Her iki tarihte elde edilen fotoğrafların birleştirilmesiyle elde edilen kare, her iki gök cisminin yapısı hakkında ilk detaylı ipuçlarını sundu.

New Horizons ekibinde yer alan William McKinnon, “Bu kadar mesafeden yüzeyi detaylı görebilmek alışık olduğumuz bir şey değil. İleride göreceklerimiz konusunda şimdiden heyecanımız artıyor” ifadesini kullandı.

Plüton’un 1 Temmuz’da 16 milyon kilometreden elde edilen siyah-beyaz fotoğrafında ise iki büyük siyah bölge ortaya çıktı. NASA, her ikisi de yaklaşık 480 kilometre genişliğinde olan lekelerin bir tanesinin ekvatora yakın, diğerinin de kenarında yer aldığını belirtti.

New Horizons baş mühendisi Alan Stern, ‘lekelerin ne olduğunu bilmediklerini ve en kısa zamanda bu soruyu cevaplamak istediklerini’ söyledi. Stern, Plüton ve Charon arasındaki renk farkının nereden kaynaklandığını da anlayacaklarını ifade etti.

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.