İnternet Kullanıcılarının Yarısı Çevrimiçi Bankacılığa Güvenmiyor

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yapılan ankete göre Türkiye’de İnternet kullanıcılarının yüzde 55’i  şube bankacılığının çevrimiçi bankacılıktan daha güvenli olduğunu düşünüyor.

Çevrimiçi bankacılığı güvensiz bulmalarına rağmen sürdürenler de ağırlıkta ve en temel güvenlik önlemlerini almayarak paralarını ve bankalarını riske de atabiliyorlar.

Ankette Türkiye’de önemli sayıda kullanıcının yüzde 61’i çevrimiçi finansal işlemler yaparken güvensiz hissettikleri görülmüş. Bununla birlikte yarısı yüzde 47’si  çevrimdışı ödeme yapmanın çevrimiçi ödeme yapmaktan daha güvenli olduğunu bildirmiş ve yüzde 55’i çevrimdışı bankacılığın çevrimiçi bankacılıktan daha güvenli olduğunu söylemiş.

Her üç kullanıcıdan biri finansal verilerini korumak için hiç bir şey yapmıyor 

Ankete katılanların yüzde 80’i çevrimiçi ödemelerinde kendi masaüstlerini ve dizüstü bilgisayarlarını, yüzde 27’si tabletlerini, yüzde 41’i akıllı telefonlarını ve yüzde 20’i Akıllı Televizyonlarını kullandıklarını kullanıyor. Ayrıca ankete göre her üç kullanıcıdan biri finansal verilerini çevrimiçinde korumak için hiç birşey yapmamakta.

Kaspersky Lab Dolandırıcılık Önleme Bölümü Dünya Başkanı Ross Hogan şunları söylemiştir: “Müşterilerimizin İnternet dolandırıcılığına kurban olma korkusu nedeniyle klasik tezgah üstü bankacılığı tercih etmesi yüksek marjlı çevrimiçi ve mobil ödeme sistemlerinin benimsenmesine köstek olacaktır. Bu, bankaların kaynaklarının çoğunu düşük marjlı şubelere yatırmasına neden olacaktır. Bu arada çevrimiçi ve mobil ödemeleri benimsemiş olanlar arasında paralarını ve bankalarının itibarını gereksiz bir riske attıklarına dair kalıcı bir endişe bulunmaktadır. İşte bu yüzden bugün bankaların müşterileri için güvenli bir bankacılık ortamı sağlayan teknolojilere yatırım yapmaları son derece önemlidir. Bu yaklaşım sadece şube bankacılığını tercih eden müşterilere çevrimiçi ve mobil bankacılığın güvenli olduğu güvencesini vermekle kalmayacak, aynı zamanda dikkatsiz müşterilerini karşılaştığı riskleri de azaltacaktır.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.