Petkim ve Arçelik İşçilerinden Eylem

Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaşmaya varılamaması nedeniyle Petkim işçileri kendilerini fabrikaya kapadı.

İzmir’in Aliağa İlçesi’nde faaliyet gösteren kısa adı Petkim olan Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’de yılbaşından buyana devam eden toplu iş sözleşmesinden sonuç alınamaması üzerine işçiler eyleme başladı.

Vardiyası biten işçiler tesislerden ayrılmazken, ürün çıkışına da izin verilmedi. Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, toplu iş sözleşmesi ile ilgili verilen sözlerin tutulmadığını belirtip isteklerinin iki ayrı skalaya iki ayrı ücret olduğu söyledi. Petkim’den yapılan yazılı açıklamada ise toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin Petrol-İş Sendikası’nın sunulan şartları uygun bulmaması nedeniyle Yüksek Hakem Kurulu aşamasına geldiği belirtildi.

Yılbaşından buyana toplu iş sözleşme görüşmeleri süren Aliağa’da kurulu Petkim işyerinde sonuç alınamayınca eylemler başladı. Dün (Çarşamba) sabah eylem kararı alan Petrol-İş Sendikası’na üye 1500 Petkim işçisi, fabrikaya kapanarak direniş başlattı. Bursa merkezli başlayan metal işçilerinin direnişine selam gönderen PETKİM işçileri “Her yer Bursa her yer direniş” diye sloganlar attı. Tesislerdeki mesaisi biten işçilerde evlerine gitmeyerek işletme içindeki yemekhanede ve bahçede bekleme kararı aldı. İşçilere seslenen Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, toplu iş sözleşmesini barışçı bir şekilde bitirme çabalarına karşı işveren kendilerini anlamak istemediğini dile getirdi. Oktay, mücadeleyi sürdüreceklerini bildirdi. İşçiler, “Her yer Bursa her yer direniş” sloganı ile karşılık verdi. Sabah çıkan vardiya ile PETKİM girişinde toplanan işçilere tekrar seslenen Ahmet Oktay taleplerini almakta ısrarcı olacaklarını söyledi. Petrol-İş Sendikası vardiyada olmayan tüm işçileri de fabrikaya çağırdı. İşçiler, tesislerden ürün çıkışına da izin vermiyor. Petkim’de tesisin yapısı gereği işi bir anda durdurmak mümkün olmadığı için işçiler şimdilik satış departmanında faaliyeti durdurmakla yetindiklerini belirtti.

PETKİM’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye’nin tek petrokimya hammadde üreticisi olan ve yaptığı yeni yatırımlarla 2015 yılına yüzde 13 büyüme ile giren Petkim’den konuşla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri Petrol-İş Sendikası’nın sunulan şartları uygun bulmaması nedeniyle Yüksek Hakem Kurulu aşamasına geldği belirtildi. Petkim çalışanlarının Türkiye ekonomisi açısından önemli bir iş kolunda değerli bir görevi yerine getirdiğini belirten Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, açıklamada, sürekli üretim esasına dayalı 15 ana fabrikada çalışanların bu motivasyonla hareket ettiğini ifade etti.

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin de bu yaklaşım içerisinde gerçekleştiğini kaydeden Korkut, şu bilgileri verdi:

“Şirketimiz ve Petrol-İş Sendikası arasında 01.01.2015 – 31.12.2016 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri bugüne kadar karşılıklı saygı, anlayış ve uyum içerisinde geçmiş, ücret artışı dışındaki konular görüşülerek kabul edilmiştir. Ancak, işveren tarafı olarak çok istememize rağmen ücretle ilgili konularda yasal süre içerisinde sendikamız ile anlaşmaya varılamamış, arabuluculuk sürecinde de anlaşma sağlanmaması sebebiyle Yüksek Hakem Kurulu aşamasına gelinmiş olup süreç yasal çerçevede ilerlemektedir. Sendikamız ile şirketimiz arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 10’uncu toplantısı geçen 26 Mayıs’ta yapılmıştır. Burada, şirketimizin tüm imkanları zorlanarak çalışanlarımızın memnun olacağı bir ücret zammı verilmesi gözönünde bulunduruldu ve birinci yıl ilk altı ay için yüzde 5, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için de artan rakamın üzerine, gerçekleşen enflasyon oranında ücret zammı, yan haklarda ise enflasyon oranında artış teklif edilmiştir. Ücret zammına ilişkin bu teklif, şirketimizin içinde bulunduğu şartlar itibariyle nihai teklifimiz olup, Toplu İş Sözleşmesinin karşılıklı anlayış içinde tamamlanmasını arzu etmekteyiz.”

Korkut açıklamada ayrıca, özellikle genç çalışanların 30-35 yıl daha bu şirkette çalışacak şekilde hareket etmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu ise ancak şirketin verimli bir şekilde faaliyetini sürdürmesiyle mümkün olabilir. Şirketi yaşatmak, ayakta tutmak, hepimizin görev ve sorumluluğundadır. Bu görev ve sorumluluğun gereğini yerine getirmek için canımızla, başımızla, yüreğimizle çalışacağız” dedi. Sadettin Korkut, Petkim’in tüm fabrikalarında üretimin planlandığı şekilde devam ettiğini kaydetti.

Arçelik’te sendikadan istifalar üretimi durdurdu
Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Arçelik LG’de çalışan 350’yi aşkın işçi 27 Mayıs’ta Türk Metal Sendikası’ndan istifa etti

Arçelik LG fabrikası yönetimi, işçilerin kararı sonrasında üretimi durdurdu. Fabrikada, hafta sonuna kadar üretim yapılmayacağı duyuruldu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir