MİT TIR’ları görüntülerine yayın yasağı getirildi

Türkmenlere yardım taşıdığı iddia edilen MİT TIR’larının içinden silah ve mühimmat çıkmasına ilişkin görüntüleri yayımlayan Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında jet hızıyla soruşturma başlatan savcılık, bu kez de İnternet’te yayınlanan görüntelere ilişkin içeriğin engellenmesini talep etti. Nöbetçi İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği de, görüntüye giden uzantının engellenmesini kabul etti.

Başsavcılık görüntüleri yayınlayan tüm basın yayın kuruluşlarını kapsayan soruşturmanın Terörler Mücadele Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri uyarınca ‘terör ve casusluk’ suçlamasıyla gerçekleştirileceğini duyurdu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili İrfan Fidan, İstanbul nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak, TIR’lara ilişkin görüntülere dair yayınların durdurulmasını istedi.

“YAYINLAR SAKINCA DOĞURACAK MAHİYETTE”

AlJazeera Türk’ten Selahattin Günday’ın haberine göre Fidan, İnternet sitelerinde yapılan yayınların ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ulusal ve uluslararası yararları ve milli güvenliği bakımından sakınca doğuracak mahiyette’ olduğunu savundu.

Yapılan bu yayınların ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne sahte ihbar ve sahte delillerle tuzak kuran tutuklu şüpheliler (TIR’ı durduran askerler) tarafından gerçeğe aykırı olarak oluşturulan kurgu doğrultusunda yapıldığı’ ifade edildi.

‘ERİŞİM TAMAMEN ENGELLENSİN’
Savcılık bu görüntülere ilişkin içeriklerin engellenmesini talep etti. Sitelerdeki içeriklerin kaldırılmaması halinde ise sitelere erişimin tamamen engellenmesi talep edildi.

Görüntülerin Cumhuriyet’e yayımlanmasının ardından Başsavcı vekili Fidan, Can Dündar hakkında soruşturma başlatmış ve TIR’ları durduran askerlerin ‘darbeye teşebbüs, askeri ve siyasal casusluk ve terör örgütüne üye olmak’ gerekçeleriyle suçlandığı dosyaya dahil etmişti. MİT TIR’larının durdurulması kapsamında yürütülen soruşturmada şu ana kadar 25 muvazzaf jandarma personeli tutuklandı. TIR’ı durduran dört savcı da Adana’da HSYK soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.

BAŞSAVCILIKTAN SORUŞTURMA AÇIKLAMASI
Bu konuda bir açıklama yayımlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmanın TCK’nın 327, 328 ve 330’uncu maddeleri ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 6 ve 7. maddeleri uyarında ‘devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme’, ‘siyasi ve askeri casusluk’, ‘gizli kalması gereken bilgileri açıklama’, ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçlarından başlatıldığını açıkladı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir