DİSK-BASIN İŞ| Gerçekleri yazanlara sahip çıkmaya çağırıyoruz

DİSK-BASIN İŞ, herkesi  gerçekleri yazanlara sahip çıkmaya çağırdı. Can Dündar’ın Mit Tırları görüntülerini yayınlaması sebebiyle , gazetecilere sosyal medya içerikleri sebebiyle terör soruşturması açılmasını kınadı.

 

Açıklama şöyle:

İç Güvenlik Yasası ile birlikte artık polisler, savcı ve hakime, nezarethaneler ise hapishaneye dönüştü. Polis baskınları ile gözaltına alınan gazeteciler keyfi olarak özgürlüklerinden mahrum bırakılıyor.

Metal işçilerinin direnişini haberleştirirken keyfi olarak gözaltına alınan Tayfun Altıntaş, dört günlük esaretin ardından özgürlüğüne kavuşmuştu. Onun ardından bu kez de Gelecek gazetesine ellerinde yasal bir arama izni olmadan baskın yapan polisler içeride bulunan BirGün muhabiri Onur Öncü, Gelecek çalışanları Ezgin Aydın ve Ufuk Erhan ile Gelecek yazarları İmge Tabakçı ve Sera Yelözer’i 26 Mayıs akşamı gözaltına aldı. Gözaltına alıananlar savcılıktan alınan ek süre nedeniyle henüz adliyeye dahi çıkartılmadı.

Son bir hafta içerisinde basına yönelik baskılar bununla da kalmadı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mirgün Cabas, Koray Çalışkan, Pelin Batu ve Banu Güven’i terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla ifadeye çağırdı.

Son olarak ise MİT TIR’larıyla taşınan cephanelerin fotoğraflarını yayınlayan Cumhuriyet Gazetesine bir kaç saat içerisinde soruşturma açıldı ve haber ile ilgili yayın yasağı konuldu. Soruşturmaya gerekçe olarak Terörle Mücadele Kanunu’nun gösterilmesi traji-komiktir.

İktidar gerçeklerin yazılmaması, söylenmemesi, halka ulaşmaması için bir korku imparatorluğu yaratmaya çalışıyor. Gazeteciler için her türlü engellemeye rağmen gerçekleri halka ulaştırmak bir görevdir. Bunun bedeli zaman zaman gazeteciler için ağır olsa dahi, gerçeklerin karanlıkta kalmasının bedeli tüm toplum için daha ağırdır. Mesleki sorumluğumuzun bedelinin farkındayız, biz bedel ödemekten kaçınmayacağız.

Tüm halkımızı da tek amacı gerçeklerin kamuoyuna ulaştırılması olan gazetecilere sahip çıkmaya çağırıyoruz. Sizler de, gözaltına alınan gazeteciler için yetkilileri arayarak, duruşmalarda yalnız bırakmayarak, cezaevindeki gazetecilere bir kaç satır yazarak desteğinizi hissettirebilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir