2015’in sonunda büyük veri için çalışan BT uzmanı 4.4 milyona ulaşacak

Veri alanında uzman isimlerden Bernard Marr, Mart ayında çıkan “Big Data: Using SMART Big Data, Analytics and Metrics to Make Better Decisions and Improve Performance” isimli kitabında Büyük Veri’nin rotasının nereyi gösterdiğini çeşitli araştırmalarla birlikte listeliyor. Marr’ın LinkedIn’de paylaştığı yazıdan dikkat çeken bazı başlıklar şu şekilde sıralanıyor.

Melih Çelik’in türkçeleştirdiği bölüm şöyle:

* McKinsey’nin araştırmasına göre Büyük Veri’nin perakendecilerin operasyonuna sağladığı katkı yüzde 60 seviyesinde.

* Dünya genelinde Büyük Veri için çalışan BT uzmanlarının sayısı 2015 sonunda 4.4 milyona ulaşacak. Bu sayının 1.9 milyonu ABD’de bulunuyor.

* Predictive Analytics, yani tahmine dayalı veri analizi pazarı IDC’ye göre 2018 sonunda 3.4 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacak.

* 2014 sonunda dünya genelinde 28.5 milyar dolarlık bir hacme sahip olan Büyük Veri ve ilgili pazarın büyüklüğünün 2017 sonunda 50 milyar doları aşması bekleniyor.

* 2014 yılında yapılan Büyük Veri analizinden doğru yöntemlerle faydalanan şirketler beş kat daha hızlı karar alarak rekabette öne çıkabiliyor.

* 2015 sonu öngörülerine göre Büyük Veri’ye en fazla harcama yapan sektör 6.4 milyar dolarla finans sektörü, onu 2.8 milyar dolarlık harcamalarla internet ve kamu takip ediyor. Telekom ve medya sektörü 1.2 milyar dolar harcarken enerji sektöründe ise 800 milyon dolarlık bir harcama söz konusu.

* ABD Başkanı Obama’nın Büyük Veri için ayrılmasını istediği bütçe 200 milyon dolar.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir