13 yıl boyunca kafeste yaşamaya zorlanan bir sirk aslanının çimen ve toprakla ilk teması

Hayatını kafeste geçiren bir sirk aslanının çimen ve toprakla ilk temasını izleyeceksiniz.  Video, ömrü boyunca Brezilya sirklerinde gösteriler yapan Will adlı aslanın emekliliğe ayrılışını gösteriyor.

Video YouTube’a Rancho dos Gnomos Santuário adlı kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yüklendi. São Paulo yakınlarındaki bu kuruluş, 24 yıldır sirkler, hayvan dövüşçüleri, kaçakçılar, kürk satıcıları, yok olan ormanlar, kazalar ve diğer nedenlerden ötürü kötü muamele görmüş ve yer değiştirmek zorunda kalmış vahşi, evcil veya egzotik hayvanlara sahip çıkıyor.


Cotia merkezli kuruluşa göre, YouTube’a yüklenen videoda “hayatında ilk kez ayaklarının altında toprak ve çimleri hisseden Will’in yaşadığı dokunaklı an” görülüyor.

Aslan Will eski hayatında gezici bir sirkte çalışıyormuş. “Aslan 13 uzun yıl boyunca bir kafese kapatılmıştı ve normal bir hayata dair hiçbir şey bilmiyordu,” diyor Rancho dos Gnomos Santuário.

Will söz konusu videoda bir ev kedisi kadar oyuncu. Türüne göre yaşlı sayılabilecek 13 yaşındaki aslan, çimenle kaplı zeminle uzun süre oynuyor. Çimen, trajik bir biçimde hayatı boyunca yalnızca soğuk, metal zeminle temas etmiş bu canlı için oldukça yabancı bir madde.
Hayatı Kurtulan Hayvanlar

Söz konusu kuruluşun web sitesine göre tesis günümüzde 230 hayvana ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında aslanlar, jaguarlar, tembel hayvanlar, geyikler, papağanlar, maymunlar, susamurları, köpekler ve kediler var. National Geographic’de yer alan haberde tesis, hayvanların dışkılarından gübre yapıyor, atık suları geri dönüştürüyor ve 25.000 çocuğa ulaşmış olan çevresel eğitim programları düzenliyor.

Grup “Ne yazık ki Cotia/São Paulo hızla büyümesiyle şehir bizi çevreledi ve hayvanlar bundan etkilenir hale geldi,” diyor.

Koruma kuruluşu Serra da Mantiqueira’da yeni bir alana taşınmayı umuyor fakat bunun için daha fazla halk desteğine ihtiyacı var.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir