Güvenlik Konseyi gazetecilere karşı şiddeti ve işlenen suçların cezasız kalmasını kınadı

Maluku Transit Geçiş Kampı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti , 2014 Fotoğraf: BM/Sylvain Liechti

Basın mensuplarının silahlı ihtilaflar içinde çalıştıkları sırada maruz kaldıkları şiddet olaylarının artmasından derin endişe duyan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi gazetecilere karşı işlenen tüm ihlal ve tacizleri ve böylesi hareketlerin cezasız kalmasını kınayan kararı onayladı.

Güvenlik Konseyinde oybirliği ile kabul edilen kararda özgür, bağımsız ve tarafsız bir basının demokratik toplumun başlıca yapı taşlarından biri olduğu tekrarlandı ve gazeteciler, medya profesyonelleri ve ilgili personele karşı, silahlı ihtilaflar sırasında işlenen suçlar ile ilgili hesap verilmesinin sağlanması için ülkelere çağrı yapıldı.

Güvenlik Konseyi üyeleri alınan kararda ayrıca silahlı bir ihtilaf sırasında tüm tarafların gazetecilerin de dahil olduğu sivilleri korumak adına uluslararası hukuk kurallarına tam olarak uyma ve kaçırılan veya rehine olarak tutulan tüm gazetecilerin derhal ve koşulsuz olarak salıverilmesi çağrısını yinelediler. Kararda, silahlı ihtilafların tüm tarafları, gazetecilerin profesyonel bağımsızlık ve gazetecilik haklarına saygı duymaya çağrıldı.

Güvenlik Konseyi’nin bu ay başkanlığını yapan Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicious başkanlığında yapılan üst düzey toplantıda, BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson yaptığı konuşmada 2006 yılından bu yana öldürülen gazetecilerin sayısındaki artış ve suç örgütleri ve terörist gruplarının gazetecileri hedef gösterme ve tehdit etme olaylarındaki artışa dikkat çekti.

Eliasson, Suriye’de batılı medya temsilcilerinin öldürülmelerinin de dahil olduğu son zamanlarda gazetecilerin öldürüldüğü olayların dünyada dikkat çektiğini ancak ihtilaf bölgelerinde gazeteci öldürülmelerinin yüzde 95’inin yerel basın mensuplarını hedef aldığını hatırlattı.

Eliasson, “Silahlı ihtilaf sadece gazetecilerin hayatı ve güvenliğini tehlike altına atmıyor, aynı zamanda bilginin özgürce akmasını kısıtlayarak, hukukun üstünlüğü ve demokrasiyi tehlikeye atıyor. İfade özgürlüğünün bastırıldığı bir ortamlarda ihtilafların alevlendiğini unutmayalım” ifadesini kullandı.

Böylesi durumlarda gazetecilerin bağımsız seslerine daha da çok ihtiyaç olduğunun altını çizen Eliasson, üye ülkelerin net bir biçimde ve sürekli olarak ihtilaf durumlarında gazetecilerin öldürülmesini kınamaları gerektiğini kaydetti.

Güvenlik Konseyi toplantısında konuşma yapan Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünden Christophe Deloire de BM sistemi içinde konunun gündemde kalması için gazetecilerin korunması konusunda Genel Sekreter’in özel bir temsilci atamasını istedi. Deloire gazetecilere karşı işlenen suçların yüzde 90’ının cezasız kaldığına dikkat çekti. Deloire bu nedenle gazetecileri susturmak isteyenlerin cesaret kazandığını sözlerine ekledi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir