Doğruluk Payı Seçim Özel Raporu|Seçmenler son bir yılda ‘kısmen doğru’ iddialar ile karşılaştı!

Türkiye’de siyasetin hesap verebilir, ölçülebilir ve şeffaf olması için üzerinde çalıştığımız Doğruluk Payı’nın bir yıllık Seçim Özel raporu yayımladı. 20 Haziran 2014’ten beri Türkiye’de 159 siyasi aktörün, 408 adet demecini analiz edip, beş seviyeli Doğruluk Payı kadranına göre derecelendirdiği çalışmanın sonuçları açıklandı.

Türkiyeli seçmenler son bir yılda ‘kısmen doğru’ iddialar ile karşılaştı

Son bir yıl içerisinde analiz edilen siyasi aktörlerin 49’u AK Parti’li, 57’si CHP’li, 23’ü MHP’li ve 14’ü HDP’li siyasilerden oluşuyor. Meclis dışından ise 14 isim (Cumhurbaşkanı dahil) analizlerimiz içinde yer alıyor.

1

 

Analiz edilen iddiaların genel doğruluk payı ortalaması ise 5,7/10. Başka bir deyişle, Türkiyeli seçmenler son bir yılda ‘kısmen doğru’ iddialar ile karşılaştılar.

2015-05-28 11-50-59 Ekran görüntüsü

Partiler Ne Durumda?

AK Parti’de 49 farklı siyasinin tam 169 iddiası analiz edildi. Özellikle Başbakan Ahmet Davutoğlu, 40’a yakın iddiası ile parti içinde önemli bir yer kapladı. AK Partili siyasilerin iddialarının ortalama doğruluk payı puanı ise 4,97/10 oldu. Yani Türkiye ortalamasına benzer bir şekilde, AK Partili siyasiler de ‘kısmen doğru’ iddialar kamuoyunun karşısına çıktılar. AK Parti’de en çok konuşulan konuların başında ise Dış Politika geliyor. Özellikle Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlar bu alanda bir çok iddia dile getirdiler. AK Parti içinde diğer öne çıkan konular ise Büyüme ve İstihdam olarak belirlendi.

GHFZBV2

 

 

CHP’li siyasiler kamuoyuna ‘kayda değer oranda doğru’ iddialar aktardı 

CHP’de ise, parti içinden 57 siyasi aktörün 116 adet iddiası analiz edildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, analiz edilen 28 adet demeci ile partisi içinde ön sırada. CHP’nin ortalama doğruluk payı puanı ise 6,49/10 olarak belirlendi. Bir başka deyişle, CHP’li siyasi aktörler kamuoyuna ‘kayda değer oranda doğru’ olan iddiaları ile seslendiler.  CHP’nin gündeminde olan konular ise başta Toplumsal Cinsiyet, İstihdam ve Sosyal Politikalar olmak üzere geniş bir alana yayılıyor.

2015-05-28 11-51-20 Ekran görüntüsü

MHP En Çok Güvenlik Hakkında Konuşuyor

En çok analiz edilen üçüncü parti konumundaki MHP’de ise son bir yıl içerisinde 23 farklı siyasi aktörün, 51 adet iddiası analiz edildi.

T0LIfP0

Bu analizler sonucunda MHP’nin ortalama doğruluk payı puanı 5,94/10 olarak belirlendi. MHP’nin gündeminde ise ağırlıklı olarak Güvenlik, Enerji ve Büyüme ile ilgili iddialar yer aldı.

 

2015-05-28 11-51-43 Ekran görüntüsü

Kamuoyu HDP’li siyasilerin ‘kayda değer oranda doğru’ iddiaları ile karşılaştı

HDP’de ise, son bir yıl içerisinde 14 farklı siyasi aktör analiz edildi. Bu isimlerin toplamda 27 adet iddiası incelendi ve ortalama doğruluk payı puanı 7,11/10 olarak belirlendi. Yani kamuoyu HDP’li siyasilerin ‘kayda değer oranda doğru’ iddiaları ile karşılaştı.

2015-05-28 11-52-02 Ekran görüntüsü

Partide en çok analiz edilen isim olarak, 7 iddiası ile, Hasip Kaplan öne çıktı. Onu Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ve Sebahat Tuncel izlediler. HDP’lilerin analiz edilen gündemlerinin başında ise Genel Politika, Gelir Dağılımı ve Büyüme geldi.

Doğruluk Payı’nın Seçim Özel Raporunun Tamamını Okumak için Tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Seçimler için Uygulamalı Veri Gazeteciliği Atölyesi Çevrimiçi Bölümü (29 Mayıs-2 Haziran) | Veri Gazeteciliği | Data JournalismVeri Gazeteciliği | Data Journalism

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir