Mars keşif robotu Curiosity’e 40 KB’lık yama

Curiosity Mars görevinde 2.5 yılı geride bıraktı. [Fotoğraf: NASA]
Kızıl Gezegen Mars’ta üçüncü yılına girmeye hazırlanan Curiosity, Dünya’dan gönderilen bir yazılımla ChemCam donanımını güncelledi.

Mars toprağını ve kayalardan alınan numuneleri analiz eden ChemCam, analizlerden önce hedefleri tespit etmesini ve odaklanmasını sağlayan lazerini kaybetmişti. Keşif robotu lazerin yerine incelenecek bölgeye ait 9 fotoğraf çekip Dünya’ya gönderiyor ve mühendisler odaklanılması gereken hedefi tespit ediyordu.

New Mexico eyaletinde bulunan Los Alamos Ulusal Laboratuvarı ve Fransa Ulusal Uzay Ajansı tarafından yapılan çalışmalarla geliştirilen yamayla, ChemCam’e otomatik odaklanma özelliği eklendi. ChemCam, 40 KB’lık yazılım güncellemesi sayesinde hedeflere ait 9 fotoğrafı Dünya’ya göndermeden analiz edebilecek.

Curiosity’e yüklenen yazılım, her gün mobil uygulamalara yaptığımız birçok güncellemenin 10’da biri kadar bile yer kaplamıyor.

ChemCam baş mühendisi Roger Wiens, “Lazerini kaybetmesinin ardından ChemCam bir neredeyse kör kalmıştı. Ancak yeni yazılımla eskisinden daha iyi analizler yapacağımızı düşünüyorum” dedi.

Kaynak: NASA ve Al Jazeera

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir