Onur Yaser Can davası 14 Ekim’e ertelendi

Gözaltında işkence gören ve işkencenin travmasını atlatamayarak intihar eden Onur Yaser Can’ın davası bugün Çağlayan adliyesinde görüldü. Emniyette işkence yaptıkları suçlamasıyla yargılanan polisler hakim karşısına çıktı, dava 14 Ekime ertelendi.

 

 

Ne olmuştu?

İstanbul ’da dört yıl önce ‘esrar satın aldığı’ gerekçesiyle gözaltına alınan ve İstanbul Narkotik Şube’de çırılçıplak soyularak aranan, sözlü ve fiziki polis şiddetine uğrayan mimar Onur Yaser Can, serbest bırakıldıktan bir süre sonra, uğradığı işkencenin travmasını atlatamayarak yaşamına son vermişti.

2015-05-26 14-40-03 Ekran görüntüsü

2 Haziran 2010’da İstanbul narkotik şube tarafından hukuki olmayan şekilde alıkonulan, fiziksel ve psikolojik şiddete, cinsel istismara maruz kalan Onur Yaser Can 23 Haziran 2010’da intihar etmişti. Bu olayın ardından Onur Yaser Can’ın annesi Hatice Can oğlu için bir hukuk mücadelesi başlattı.

Ancak Hatice Can da, bu mücadele boyunca karşılaştığı hukuk ihlallerine daha fazla dayanamayarak Mart 2014’de intihar etti.

Yaser Can’a gözaltındayken işkence yapmakla suçlanan polislerin davası bugün İstanbul Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Onur Yaser Can’ın yakınları, saat 14.00’te İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek duruşmaya çağrı yaptı.

“Canlarımız için Adalet İstiyoruz” başlıklı çağrıda şöyle deniyor: “İşkenceci polisler hiçbir şey olmamış gibi görevlerine devam ediyor ve aradan geçen 5 yıla rağmen hâlâ hiçbiri ceza almış değil. Devletin yürüttüğü cezasızlık politikası aynen sürdüğü müddetçe Onur Yaser gibi pırıl pırıl gençlerimiz yok yere heba olmaya devam edecek.”

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir