Giresun Doğa Koruma Ekipleri, “Doğadaki Ayı Sayısını Dengelemek için Resmi Yolla” Bir Boz Ayıyı Katletti

Giresun’da boz ayı katledildi. Giresun Doğa Koruma ekiplerinin boz ayı sayısını bu şekilde kontrol altına aldığı haberlere yansıdı.

Giresun Alucra Haber sitesi haberi , “Alucra Doludere Köyü kırsalında Helgin olarak adlandırılan mevkide Giresun Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ayı envanter çalışması gerçekleştirdi. Envanter çalışmaları sonucu yaban hayatını kontrol etmek için yapılan çalışmalarda Doludere köyünde profesyonel ekiplerce operasyon gibi yapılan avlanmada bir adet boz ayı mevcut ayı popülasyonundan çıkarılarak vuruldu.” şeklinde verdi.

Ayı Nüfusu Boz Ayı Öldürülerek Dengeleniyor 

Devamında, “Alucra kırsalında yaşayan doğadaki ayı sayısını dengelemek için resmi yolla öldürülen boz ayı sonrası bir süredir bölgede tedirginlik yaşayan yöre halkına da derin nefes aldırdı. Geçen yıl Alucra’da 2 kişinin de ölümüyle sonuçlanan ayı saldırıları sonrası yöre halkı oldukça tedirgin bir durumdaydı. Ayı popülasyonunda sayının fazla olması nedeniyle vurulan boz ayı ekipleri de hayli zorladı. Oldukça başarılı geçen ve yaptığı çalışmalarla her geçen gün takdir toplayan Giresun Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, başarıyla sonuçlanan operasyonun ardından Giresun’a döndü.” denildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir