Bursa’da başlayan işçi grevleri en fazla İnternet haberlerinde yer aldı

7 bin 493 haberle listenin ikinci sırasında yer alan Tofaş, yazılı basında 796, görsel medyada 600, online medyada 6 bin 97 adet haberle anıldı. Haber toplamlarına baktığımızda bu iki markayı sırasıyla, Çoşkunöz, Mako, Ford Otosan, Bosch, Ototrim, Türk Traktör, Valeo, Delphi ve Yazaki Otomotiv takip etti

Otomobil fabrikalarında yaşanan işçi grevlerinin medya yansımalarını araştıran Medya Takip Merkezi (MTM), 15 – 24 Mayıs tarihleri arasında yazılı, görsel ve İnternet medyasında yer alan hareketliliğin rakamlarını ele aldı.

İşte araştırmanın detayları.
Otomobil fabrikalarında yaşanılan iş bırakma eylemleri gittikçe yayılarak gündemi belirledi. Bursa’da 15 Mayıs’ta Oyak Renault’tun üretimi durdurmasıyla başlayan işçi eylemleri, Tofaş Türk Otomobil çalışanlarının da katılımıyla devam etti. Diğer otomotiv fabrikalarına sıçrayan grevler, Ford, Çoşkunöz, Mako, Ototrim, Delphi, Valeo’da hareketli haftaların yaşanmasına neden oldu. İşi eylemlerinde üretimin durdurulmasıyla ilgili ekonomik faturanın, olumsuz etkileri de beraberinde getireceği, medyaya yansıyan konular arasında yer aldı.

2015-05-26 13-34-49 Ekran görüntüsü
Oyak Renault otomotiv işçilerinin sendika ve zam eylemleri, otomotiv şirketinin yöneticileri kadar Türk Metal Sendikası’nı da hedef aldı. Renault, konuyla ilgili medyada en çok adı geçen marka olurken, yazılı basında 876, görsel medya 607, online medyada ise 6 bin 414 habere konu edildi.
İş bırakma eylemlerinde Renault’an sonra hakkında en fazla haber yapılan marka ise Tofaş oldu. 7 bin 493 haberle listenin ikinci sırasında yer alan Tofaş, yazılı basında 796, görsel medyada 600, online medyada 6 bin 97 adet haberle anıldı. Haber toplamlarına baktığımızda bu iki markayı sırasıyla, Çoşkunöz, Mako, Ford Otosan, Bosch, Ototrim, Türk Traktör, Valeo, Delphi ve Yazaki Otomotiv takip ettiler.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir