Kamp Armen direnişinde mutlu son

 Tuzla’daki Ermeni yetimhanesi Kamp Armen’in yıkılmasına karşı başlatılan direniş zaferle sonuçlandı.

Ermenilerin el konulan mülklerinden Ermeni yetimhanesi olarak bilinen Kamp Armen’ndeki direnişin 18. günüde, kampın Ermeni vakfına iade edileceği açıklandı. ETHA’ya konuşan Nor Zarton üyesi Alexis Kalk, kampı bütün halklardan çocukların olacağı bir alan yapacaklarını söyledi. Direnişin bundan sonraki mücadelede önemli rol oynayacağını belirten Kalk, “Biz dostluğu, halk dayanışmasını, yeni yaşamı inşa ettik. Bu da en az burayı inşa eden çocukların yarattığı ruh kadar önemli. Burdaki en önemli kazanım birlikteliktir” dedi.

Kamp Armen’in iadesi için başlayan nöbet ve görüşmeler devam ederken, sürecin başından bu yana görüşmeleri yürüten Düşünce Platformu’ndan Harut Özer, süreçle ilgili gelişmelere ilişkin bilgi verdi. Özer, Açık Radyo’da yayınlanan Radyo Agos programında, Maral Dink ve Lora Sarı’nın sorularını yanıtladı.

Kamp Armen’in iadesi için Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, AKP Milletvekili Adayı Markar Esayan, Vakfın avukatı Sebu Aslangil ve Düşünce Platformunun katıldığı görüşmelerde önemli yol katedildiğini söyleyen Özer, “Yapılan görüşmeler sonucunda mülk sahibinin tapuyu bağışlaması formülü üzerinde anlaşıldı. Önümüzdeki hafta tapunun iade edilmesini bekliyoruz” dedi.

Özer, tapu işlemlerinin tamamlanmasını ardından önümüzdeki Pazar günü Kamp Armen’de kutlama yapılacağını duyurdu.

Kamp Armen’in bulunduğu arazinin sahibi Fatih Ulusoy’sa, yaptığı yazılı açıklamayla tapunun vakfa iadesini doğruladı. Ulusoy’un yazılı açıklaması şu şekilde:

“Konunun çözülmesi yönünde Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun rica ve talimatı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı tarafından şahsıma intikal ettirilmiştir. 2006’da konu arazinin tapu kaydında yetimhane ile ilgili herhangi bir şerh veya bilgi olmaması sebebi ile satın almamda herhangi bir tereddüt hasıl olmamıştır. Sayın Başbakan, Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Başkanı ve Tuzla Belediye Başkanımız konunun boyutunu ve tapunun el değiştirme sürecini tarafıma iletmiştir. 1915 yılı ile ilgili çeşitli spekülasyonlarla toplumumuzun hassasiyetlerinin tahrik edilmeye çalışıldığı günümüzde; Ermeni vatandaşlarımızın düşünce ve hassasiyetlerine, ülkemizin sosyal barışına ve birliğine katkı sağlamak amacı ve temennimle konu araziyi Gedikpaşa Ermeni Proteston Kilisesi Vakfı’na bağışlayacağımı kamuoyumuza saygıyla duyururum.”

(Agos)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir