Hile ve oy hırsızlığı yöntemlerinin en bilinenleri

Halkın Sesi Gazetesi seçim hilelerini derledi. 30 Mart yerel seçimlerinde kullanılan, 7 Haziran’da da kullanması muhtemel yöntemlerden bazılarına yer verdi.

Liste şöyle:

Müşahitler sınıftan dışarı, AKP’liler kabinden içeri

Oy kullanma işlemlerini izleme hakkı bulunan müşahitler sabah saatlerinde sandık başkanları tarafından sınıflara alınmadı. Israr eden müşahitlerin bazıları polis zoruyla sınıflardan çıkarıldı. Engellenme oy sayımında da sürdü. Türkiye’nin pek çok kentinde sandık başkanları seçmenlerle birlikte kabinlere girmeye çalıştı. Ankara Akyurt’ta kabine üç kişinin birlikte girmesi tutanak altına alındı ancak yapılan şikayetten sonuç çıkmadı.

Bir kişi beş oy

Sandıklarda bazı kişiler başkalarının yerine de imza atarak oy kullandı. Oy kullanmak için sınıflara gelenler adlarının karşısında imza gördü, bu gerekçeyle bazı seçmenlerin oy kullanması engellendi. Bursa Orhangazi’de bir kişinin 5 kişinin yerine oy kullandığı tespit edildi. Mükerrer seçmen yaratmak, adreslere nakletmek, arsa ve metruk binaları adres olarak göstermek, yabancılara oy kullandırmak, ölüler adına oy kullanmak uygulanan yöntemlerden.

Sınıflar propaganda alanı

AKP’nin belediye başkan adayları ve üyeleri seçim çalışmalarını sandık başlarına kadar taşıdı. Sandık sandık gezerek propaganda yapanlara, seçim bildirisi dağıtanlara, pankart ve flama asanlara tanık olundu. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Harun Karacan, sınıflarda sandık görevlilerini tehdit etti. Ankara’da AKP mühürlü pusulayı sandığa atıp boş pusulayı götürenlere para dağıtanlar yakalandı.

‘Trafoya kedi girdi’

30 Mart seçimleri Türkiye tarihinin “en karanlık seçimi” sıfatını da fazlasıyla hak etti. Oy sayımı sırasında 20’den fazla kentte elektrikler kesildi. Mersin-Tarsus günün büyük kısmını elektriksiz geçirdi. Antep’te oylar mum ışıklarında sayıldı. 9 noktada elektriğin eşzamanlı kesildiği Eskişehir’de oy dolu çuvalı kaçırmaya çalışan AKP’li görevliler yakalandı, pek çok kentte çöplerden oy dolu çuvallar çıktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise kesintileri, seçimlere damga vuran o cümleyle açıkladı: “Trafoya kedi girmiştir.”

Hilede sınır yok

Asker ve polis baskısı ile yönlendirme, sandıkların kaçırılması, sandık tutanağının sahte imzayla düzenlenmesi, bazı oyların geçersiz sayılması, bazı parti görevlilerinin başka parti kontenjanına yazdırılmaları, sandık kurulunda üyesi olmayan partilerin oylarının paylaşılması, gelmeyen seçmenler adına oy kullanılması, sandık tutanağının imzalı örneğinin kurul üyelerine verilmemesi, seçim sonucunda oy torbasının yolda değiştirilmesi, seçim kurullarında sandıklardan gelen sonuçları YSK sistemine geçirirken yapılan oynamalar da diğer önemli hile yöntemleri.

Yurtdışı oylar

HDP’nin barajı geçmesi açısından en kritik yerlerden biri yurtdışından gelecek oylar. İsviçre’de seçim sonuçlarının bulunduğu kriptolu odanın yedek anahtarının büyükelçilikte çıkmasına ilişkin haberler, Almanya’da bir imamın iki kez oy kullanması hile konusunda yurtdışında da gerçekleşebilecek olasılıkları düşündürüyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir